Hogyan működik a kriptovaluta létrehozása, illetve hozhatunk létre saját kriptovalutát? Hacsak nem kerülted el teljesen a híreket az elmúlt hónapokban, valószínűleg hallottál már a kriptopénzpiac vad hullámvasútjáról. A Bitcoin és az Ether napi szinten hatalmas értékingadozásokat tapasztal. A 2013-ban viccből létrehozott Dogecoin nagyon is valós, bár szintén igen ingadozó eszközzé vált, részben Elon Musk Twitter-csatornájának és nemrégiben az SNL-ben való szereplésének köszönhetően.
Eközben Kína keményen fellép a kriptopénzekkel való kereskedés ellen, az IRS pedig olyan befektetőkre vadászik, akik nem jelentették be a kriptopénzekből származó nyereséget. Ha tehát érméket adtál el vagy cseréltél, akkor a tőkenyereség vagy a jövedelemadó horogra akadhat.
Ha a foteles megfigyelő vagy amatőr befektető szerepének izgalma nem elég, akkor talán azon gondolkodsz, hogy saját kriptopénz létrehozásával be lehet-e szállni az akcióba. A rövid válasz: igen, de van néhány különböző lehetőség, amelyet érdemes megfontolni – és néhány fenntartást is szem előtt tartani -, mielőtt belevágnál.
Hogyan működik a kriptovaluta létrehozása?
A kriptovaluta létrehozása előtt ismerd az coin és a token közötti különbséget
Először is fontos megérteni az coinok/érmék és a tokenek közötti különbséget. Mindkettő kriptovaluta, de míg egy érme – Bitcoin, Litecoin, Dogecoin – saját blokkláncon működik, addig egy token egy meglévő blokklánc-infrastruktúra, például az Ethereum tetején él.
A blokklánc a legegyszerűbben egy hálózaton végrehajtott és általa biztosított tranzakciók nyilvántartása. Míg tehát az érmék saját, független tranzakciós főkönyvvel rendelkeznek, addig a tokenek a mögöttes hálózat technológiájára támaszkodnak a tranzakciók és a tulajdonjogok ellenőrzésében és biztosításában. Az érméket általában vagyonátruházásra használják, míg a tokenek szinte bármire vonatkozó „szerződést” jelenthetnek, a fizikai tárgyaktól kezdve a rendezvényjegyeken át a hűségpontokig.
ICO – Kriptovaluta létrehozása tömegértékesítésre
A tokeneket gyakran egy tömegértékesítés, az úgynevezett kezdeti érmefelajánlás (ICO) keretében bocsátják ki a meglévő érmékért cserébe, amelyek viszont olyan projekteket finanszíroznak, mint a játékplatformok vagy a digitális pénztárcák. A nyilvánosan elérhető tokeneket az ICO befejezése után is beszerezheted – hasonlóan az érmevásárláshoz -, a mögöttes pénznemet használva a vásárláshoz.
Bárki létrehozhat egy tokent és lefuttathat egy tömegértékesítést, de az ICO-k zavarosak lehetnek, ha az alkotók elveszik a befektetők pénzét és elfutnak. Egyes ICO-k értékpapírnak minősülnek és ezért az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet szabályozza őket, ami arra figyelmezteti a befektetőket, hogy az ICO-ban indított tokenek megvásárlása előtt végezzenek kutatást. A SEC egyre nagyobb mértékben lép fel a csalárd ICO-k ellen.
A CoinMarketCap a cikk írásakor több mint 5200 érmét és tokent sorol fel, amelyek nyilvános tőzsdéken elérhetőek. Nem minden token került azonban a tőzsdékre – az Ethereum analitikát nyújtó Etherscan több mint 403 000 szerződést tart nyilván az archívumában. 2018 áprilisában ez a szám mindössze 71 000 volt. (Itt a Top100 kriptovaluta jelenlegi árfolyama)
A kriptopénzek lényege, hogy a mögöttes kód mindenki számára elérhető – de ez nem jelenti azt, hogy könnyen érthető is. Itt vannak az utak a saját érmék és tokenek létrehozásához.
Építs saját blokkláncot – vagy forkold a meglévőt
Mindkét módszerhez elég nagy technikai tudásra vagy egy hozzáértő fejlesztő segítségére van szükség. Mivel az érmék saját blokkláncon vannak, vagy egy blokkláncot kell építened, vagy egy meglévőt kell módosítanod az új érmédhez.
Az előbbi komoly kódolási készségeket igényel és bár léteznek oktatóanyagok és online tanfolyamok, amelyek végigvezetnek a folyamaton, ezek bizonyos tudásszintet feltételeznek és általában nem egy teljesen működő, nyilvános cserére kész érmével fejezed be a folyamatot.
Alternatív megoldásként egy meglévő blokkláncot is elágazhatsz(vagy forkolhatsz) úgy, hogy fogod a Githubon található nyílt forráskódot. Végrehajtasz rajta néhány változtatást és új blokkláncot indítasz új névvel (mint például a Garlicoin, amely a Litecoinból ágazott el). Ehhez ismét meg kell értened a kódot, hogy tudd, mit és miért kell módosítani.
Érme vagy token elindítása egy meglévő blokkláncon
Az átlagember számára, aki nem ért a kódoláshoz, az egyik lehetőség egy létrehozási szolgáltatás, amely elvégzi a technikai munkát és visszaszállítja a kész érmét vagy tokent. A WalletBuilders például rendelkezik egy ingyenes érmeindító eszközzel azok számára, akik csak kísérletezni szeretnének a folyamattal. Valamint egy fizetős csomaggal is(e cikk írásakor 0,0023 BTC), amely egy működőképes érmét hoz létre. A Rally egy meghívásos platform érme létrehozására, amely az Ethereum blokkláncra épül.
A token – ami lényegében egy okos szerződés – létrehozható nyilvános ICO-val vagy anélkül is. Mivel a tokenek bármilyen eszközt képviselhetnek, akár olyan tokent is létrehozhatsz, amelynek nincs valódi értéke vagy komoly célja azon kívül, hogy barátok között cseréled el.
Ez gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb, mint egy érme létrehozása, mivel nem igényel időt és energiát egy új vagy elágazó blokklánc létrehozására és fenntartására. Ehelyett a Bitcoin vagy az Ethereum esetében már használt technológiára támaszkodik.
Egy gyakori termék az ERC-20 token
Az ERC-20 token az Ethereum blokkláncra épülő tokenek szabványa. Ezeknek a tokenszerződéseknek és tömegértékesítéseknek a kódja is elérhető a nagyon ambiciózusak számára és vannak felhasználóbarát oktatóanyagok. Emellett YouTube-videók, valamint olyan platformok, amelyek néhány kattintással végigvezetnek egy token létrehozásának folyamatán.
Ehhez a Githubon található generátorhoz például egyszerűen telepíteni kell a MetaMaskot, a tokenek vásárlásához, cseréjéhez és tárolásához szükséges blokklánc-utility-t. És meg kell adni néhány adatot. Van egy ingyenes opció, ha nem sokat törődsz a testreszabással és a nagyobb kontrollt nyújtó tervek ára jelen írásunk szerint 0,75 ETH-ig terjed.
Ha kriptokíváncsi vagy, nem jár büntetés a tokenszerződésekkel való kísérletezésért. Kezdj egy ERC-20 tokennel, amelyet szétoszthatsz a barátaidnak, majd beválthatod annak, aki a bárban italokat rendel. Nem kapcsolódik hozzá pénzbeli érték vagy kötelezettség, de ez segít megérteni a technikai aspektust, valamint a tokenek működését. Egy ICO valószínűleg nem lesz megfelelő az alkalmi megfigyelők számára a SEC szabályozása és a félrevezetésért járó meredek büntetések miatt.
Nem minden kriptovaluta ér valódi pénzt
Egy kriptopénz technikai létrehozása valójában nem a legnehezebb része egy sikeres kriptoprojekt elindításának. Az igazi munka az, hogy az érmének vagy a tokennek értéket adjon. Hogy kiépítsd az infrastruktúrát, fenntartsd azt és meggyőzzön másokat, hogy vásároljanak, amihez egy fejlesztőkből és munkatársakból álló csapatra van szükség. Megfelelő támogatással és promócióval még a memecoinok is valódi értéket gyűjthetnek (gondoljunk csak a Dogecoinra).
Ennek ellenére rengeteg kriptovaluta sikertelen, vagy akár jogi szempontból megkérdőjelezhető. Akár azért, mert az ICO-t nem jóhiszeműen hozták létre, akár azért, mert az érme nem tudott tartós érdeklődést kiváltani. Itt találod a 100 legjobb kriptovaluta friss árfolyamát.
Mielőtt belevágnál egy lehetséges shitcoinba, kutasd fel a projekt minden részletét saját magad. Ne hagyatkozz kizárólag arra, ami a hírekben népszerű, vagy amit a barátaid mondanak. A tömeges online fórumok megfelelő hely arra, hogy naprakész információkat találj arról, hogy mi valós és megbízható és mi nem. Bár végső soron a józan ész a legfontosabb.
VIGYÁZZ A KRIPTÓDRA! A legjobb hardwares kripto pénztárcák: a Ledger Nano és a Trezor.