Ha új vagy a kriptovaluták terén, talán azon tűnődsz, hogy az okos emberek hogyan találnak értelmet egy ilyen sokszínű ökoszisztémában? Milyen kriptovaluta fajták léteznek? Ennyi lehetőség mellett hogyan lehet megkülönböztetni az egyik kripto eszközt a másiktól?
Az igazat megvallva, a legtöbb kereskedőnek és befektetőnek megvan a saját egyéni osztályozási rendszere.
Vannak azonban népszerűbb lehetőségek is
A legelterjedtebb módszer például a kriptoeszközöket aszerint válogatja, hogy milyen célra szánják őket. Ez nem egy tökéletes rendszer. Valójában továbbra is vita van arról, hogy egyáltalán léteznek-e különböző típusú kriptovaluták.
Lehetséges például, hogy minden kriptovaluta csak azért versenyez, hogy digitális pénz legyen, ebben az esetben pedig lehet, hogy csak egyféle kriptovaluta létezik. Ennek a cikknek az a célja, hogy osztályozza a kriptovalutákat, hogy bepillantást nyerhess abba, hogyan működnek ezek a rendszerek és miért lehetnek hasznosak a kriptoportfólió építésénél és diverzifikálásánál.
Az alábbi kategóriákat a Messari, a kriptoeszköz-iparág vezető adat- és információ-aggregátora által kidolgozott módszertan alapján hoztuk létre.
Milyen kriptovaluta fajták léteznek?
#1. Fizetési kriptovaluta fajták
A fizetési kriptovaluták digitális pénzek, amelyeket egy közös blokkláncszoftvert futtató számítógépek elosztott hálózata működtet. Egyesek arra összpontosítanak, hogy megpróbáljanak versenyezni a fiat pénzzel, míg mások egy adott felhasználási eset vagy iparág fizetéseire összpontosítanak.
A fizetések megzavarását célzó kriptopénz-hálózatok jellemzően nem rendelkeznek sok funkcióval azokon kívül, amelyek a hálózaton belüli tranzakciók meghatározásához, átviteléhez, rögzítéséhez és biztosításához szükségesek. Egyesek a Bitcoint, az eredeti kriptovalutát tekinthetik jó példának a fizetési kriptovalutára, mivel azt a hagyományos fiat pénznemek alternatívájaként tervezték.
A rendelkezésre álló egyéb fizetési kriptovaluták többsége a Bitcoinon igyekszik javítani különböző módokon, a skálázhatóságtól a sebességig. Az eszközfedezetű kriptovaluták szintén a fizetési kriptovaluták közé sorolhatók.
Ezek a kriptoeszközök általában hagyományosabb eszközökhöz vannak kötve és a kriptopénzek hatékonysági és átláthatósági előnyeit kínálják, miközben árfolyam kitettséget biztosítanak a bevett értékformákhoz.
#2. Infrastruktúra kriptovaluták
Az infrastrukturális kriptovalutákat jellemzően a megosztott blokkláncszoftver-hálózaton a programok futtatásáért felelős számítógépek fizetésére használják. Például az Ethereumot működtető kriptovaluta neve ether és infrastrukturális kriptopénznek tekinthető, mivel az embereknek meg kell vásárolni ahhoz, hogy a hálózaton futó decentralizált alkalmazásokat létrehozhassák és használhassák.
Számos blokkláncplatform létezik, amelyek különböző felhasználási eseteket biztosítanak és mindegyikhez saját infrastrukturális kriptopénzre van szükség. Az interoperabilitásra összpontosító tokenek szintén az infrastrukturális kriptovaluták közé sorolhatók. Céljuk, hogy módot biztosítsanak több blokklánc összekapcsolására és lehetővé tegyék a felhasználók számára, hogy tranzakciókat bonyolítsanak le ezeken a hálózatokon keresztül.
#3. Pénzügyi kriptovaluta fajták
A pénzügyi kriptovaluták segíthetnek a felhasználóknak más kriptoeszközök kezelésében vagy cseréjében. Egy pénzügyi kriptopénz például segíthet a felhasználónak kereskedni egy decentralizált tőzsdén, vagy döntéseket hozni a működtetés módjáról. Egy másik pénzügyi kriptopénz használható pénzek tömeges finanszírozására, összekötve a korai fázisú kriptoprojekteket és a befektetőket.
Az összetettebb pénzügyi kriptovaluták akár olyan pénzügyi szolgáltatások replikálására is törekedhetnek, mint a piacszerzés vagy a hitelezés és kölcsönzés. Továbbá, az előrejelzési piacok kriptovalutái lehetőséget nyújtanak arra, hogy bizonyos események kimenetelére spekuláljunk.
#4. Szolgáltatás alapú kriptovaluta fajták
A szolgáltatási kriptovaluták eszközöket kínálhatnak a személyes vagy vállalati adatok blokkláncon történő kezelésére. Közös vonásuk abban rejlik, hogy segítik a blokklánc-alapú pénzügyi termékek hozzáférését külső adatforrásokhoz és azok ellenőrzését. Számos szolgáltatási kriptovaluta azon dolgozik, hogy a felhasználóknak digitális identitást biztosítson és összekapcsolja az egyének nyilvántartásait a valós világból a blokklánccal.
A blokklánc-technológia és a valós világ alkalmazásainak egyesítésére számos felhasználási eset létezik. Ezek az egészségügyi ágazat számára különböző szolgáltatásokat nyújtó kriptovalutáktól (pl. Dentacoin) a fájltárolási szolgáltatásokat nyújtó kriptovalutákig (pl. Storj, Siacoin) terjedhetnek.
#5. Média és szórakozás Kriptovaluták
Ahogy a név is sugallja, a média és szórakoztató kriptovaluták célja, hogy a felhasználókat tartalomért, játékért, szerencsejátékért vagy közösségi médiáért jutalmazzák. Például egy olyan média- és szórakoztatóipari kriptopénz, mint a Basic Attention Token, célja, hogy az értéket méltányos módon jobban szétossza az alkotók és a fogyasztók között.
Végül pedig a média- és szórakoztatóipari kriptopénzek a virtuális és kiterjesztett valóság technológiákkal elérhető digitális világok működtetésére is szolgálnak.
Kezdj el kriptovalutákat vásárolni
Most már készen állsz a következő lépésre és kriptovaluták vásárlására!
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK: