A kriptopénz egy olyan valutatípus, amely digitális és decentralizált. A kriptovalutákat vásárlásra és eladásra is lehet használni. Emellett az érték tárolására és növelésére vonatkozó potenciáljuk sok befektető figyelmét is felkeltette. Ma már több ezer különböző kriptovaluta áll rendelkezésre. A legnépszerűbb és egyben az eredeti a Bitcoin, amelyet 2009-ben hoztak létre. A kriptovaluta árfolyamok TOP100-as listáján a Bitcoin a mai napig listavezető.
További elterjedt kriptovaluták közé tartozik az Ethereum, az XRP és a Bitcoin Cash. Mindegyik pénznem más-más célt szolgál, némelyiket a készpénz helyettesítésére optimalizálták, másokat pedig privát, közvetlen tranzakciókra terveztek. A kriptovaluta árfolyamok ma még meglehetősen volatilisek, azonban sokan gondolják úgy hogy a kriptovaluta árfolyamok hullámzása a jövőben sokkal „laposabb” lesz, azaz nem lesznek hatalmas kilengések. Legalábbis a legstabilabb kriptókat nézve, bár a kriptovaluta árfolyamok tekintetében a volatilitás, azaz a hullámzó tendencia megszokottnak tekinthető..
TOP100 kriptovaluta árfolyamok
Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin worksA kriptovaluták teljes mértékben digitálisak
Így a birtokolt kriptóhoz nem kapcsolódik fizikai érme, vagy bankjegy. Ehelyett a tulajdonosok a kriptopénzeket egy digitális pénztárcában tartják és egy online tőzsdén keresztül vásárolnak, vagy adnak el. A tárca lehet online, vagy tárolható offline, egy USB-meghajtóhoz hasonló hardvereszközön. Néhány népszerű tőzsde, például a Coinbase alkalmazáson belüli tárcát kínál. A decentralizáció a kriptopénzek egyik legfontosabb alapelve, míg a legtöbb valuta mögött egy központi bank áll. Az amerikai dollár mögött például az amerikai kormány „teljes hitele és hitelessége” áll, a kriptovalutákat a felhasználóik tartják fenn és értékelik.
A kriptopénz tranzakciókat egy decentralizált főkönyvben rögzítik. Ezt a főkönyvet blokkláncnak nevezik. Minden alkalommal, amikor kriptót vásárolnak vagy adnak el, a tranzakció bekerül a blokkláncba. A blokkláncba, avagy tranzakciók nyilvános adatbázisába, amely a többi kriptótulajdonos számára is elérhető. A blokklánchoz bárki csatlakozhat és részt vehet benne, de az egyes tranzakciók adatait és az azokban részt vevő személyeket kriptográfia segítségével védik, ez az alapja a kriptopénz kifejezésnek. Minden egyes, a blokkláncba felvett tranzakciót egy digitális érvényesítési folyamat ellenőriz és megakadályozza a csalást.
Mit lehet kezdeni a kriptopénzzel?
Bár a valuta és a befektetés jellemzőit is megosztja, a szakértők között még mindig vita van arról, hogy a kriptopénz egyértelműen az egyik, vagy a másik. Ahogy a neve is mutatja, a kriptovalutát vásárlásra használhatjuk. A vásárlóereje azonban korlátozott. A kriptovalutát még nem fogadják el széles körben a kiskereskedők és más vállalkozások. A széles körű elfogadás hiánya, valamint a kripto volatilitása korlátozza a valutaként való használatát, mondja Roger Aliaga-Díaz, a Vanguard Investment Strategy Group igazgatója és vezető közgazdásza.
Sokak számára a kripto egyfajta alternatív befektetés. Ahogyan részvényeket vásárolhat és kereskedhet nyilvános vállalatok részvényeivel, úgy vásárolhat kriptopénzt is abban a reményben, hogy idővel nőni fog az adott kriptovaluta árfolyam értéke, ami lehetővé teszi, hogy egy későbbi időpontban profitot termeljen.
** ÉRDEKEL A KRIPTO BÁNYÁSZAT? KATTINTS IDE!
Vannak, akik kevésbé azért fektetnek kriptovalutába, mert hisznek abban…
…hogy népszerű valutává válik és inkább a mögötte álló blokklánc technológiára fogadnak. De a kripto befektetésként való besorolása is bonyolult. Nem igazán illik bele a hagyományos részvények, vagy kötvények formájába. És bár a kriptovaluták osztoznak az olyan árucikkek jellemzőiben, mint az arany, készpénzért és származtatott termékként a várható jövőbeli érték alapján lehet őket vásárolni és eladni, nincs veleszületett fizikai értékük, vagy használatuk.
A hosszú távú érték megítéléséhez szükséges egyértelmű előzmények nélkül a kriptopénzek a kereslet kiszámíthatatlan ciklusában emelkednek és süllyednek. Az egyéni befektetők számára pedig az a kihívás, hogy „tényleg nem tudhatod, hová juthat a kereslet és a kínálat” – mondja Aliaga-Díaz. A forex – devizakereskedelemhez hasonlóan a nagyrészt szabályozatlan piacon is jelentős kockázatokkal járhat és a legjobb, ha előzetesen tájékozódunk és nem fektetünk be olyan pénzt, amelynek elvesztését nem engedhetjük meg magunknak.
A szabályozó hatóságok még mindig próbálják kitalálni, hogyan osztályozzák a kriptovalutákat a kereskedés, a kifizetések, a csalás elleni küzdelem, az adózás és egyéb célokra. Az egyértelmű szabályozás segíthet megérteni, hogyan használjuk a kriptopénzeket és hogyan nézhet ki a jövőjük. De jelenleg még nem tartunk itt.
Gyakoribb kriptovaluta kifejezések, amelyeket ismerned, értened kell
- Blokklánc: A blokklánc egyfajta adatbázis, amelyben egy kriptopénz digitális tranzakciós rekordjait csoportokba, azaz blokkokba rendezve tárolják. Az új blokkok folyamatosan jönnek létre az előző blokk kiterjesztéseként, láncot alkotva. Ezek a blokkláncok egymásra épülnek az adatbázisban, egyre nagyobb mennyiségű adatot tárolva egy adott kriptopénz tranzakcióiról.
- Decentralizált: A kriptopénzekkel összefüggésben a decentralizált kifejezés azt jelenti, hogy a valuta mögött nem áll központi bank vagy más pénzügyi intézmény.
- Elosztott főkönyvi technológia, vagy DLT: Egy decentralizált digitális nyilvántartás. A tipikus adatbázisokkal ellentétben nincs központi hatóság. A rekordot egyszerre több helyen tárolják és ha egy tranzakciót egyszer rögzítenek, az végleges. A blokklánc a DLT egyik típusa, de a technológia a kriptopénz-kereskedelmen túl még számos célt szolgálhat.
- Bitcoin: Az első kriptopénz és ma is a legnépszerűbb.
- Altcoinok: Minden olyan kriptopénz, amely nem Bitcoin. Néhány népszerű altcoin ma az Ethereum, a Dogecoin és a Litcoin. Ezek az altcoinok mind más-más tulajdonságokkal és célokkal rendelkeznek.
- Kripto-Tőzsde: Olyan piactér, ahol kriptopénzeket lehet vásárolni és eladni.
- Pénztárca: Egy hely, ahol biztonságosan tárolhatjuk kriptovaluta-állományunkat. Sok tőzsde kínál digitális pénztárcát.
Biztonságos a kripto?
A kriptovaluta mögött álló blokklánc technológia eleve biztonságos, köszönhetően az elosztott főkönyvi technológia decentralizált és nyilvános jellegének, illetve a titkosítási folyamatnak, amelyen minden tranzakció átesik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen biztonságos, ugyanúgy, ahogyan a legtöbb ember az amerikai dollárt, vagy más bevett valutákat tartja biztonságosnak. Mivel a kriptopénz mögött nem áll semmilyen kormányzati hatóság, nem rendelkezik ugyanazzal a védelemmel, mint a világ számos hagyományos pénzneme.
A Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (FDIC) által biztosított bankban megtakarított pénzzel ellentétben „ha egy virtuális valutával foglalkozó vállalat csődbe megy és sokan már csődbe mentek. A kormány nem fogja fedezni a veszteséget” – figyelmeztetett a Consumer Financial Protection Bureau egy 2014-es közleményében a kriptopénzekről. A CFPB további konkrét kockázatokat nevez meg, amelyekre a fogyasztóknak fel kell készülniük, beleértve az ingadozó kriptovaluta árfolyamok, az átváltási platformok esetleges magas díjait és a csalás kockázatát. Ha a pénzeszközök elvesznek vagy ellopják őket, különösen nehéz lehet visszaszerezni őket, köszönhetően a blokklánc decentralizált jellegének és a kormányzati felügyelet hiányának.
És ami fontos..
Bármennyire is a kriptopénzek közelmúltbeli népszerűségének egy részét a befektetők értékébe vetett hite vezérli, ez az érték még mindig spekuláción alapul. Azok számára, akik kriptovalutába fektetnek, ez lesz az egyik legkockázatosabb befektetésük. „Úgy vélem, mindenkinek diverzifikált portfólióval kell rendelkeznie” – mondja Daniel Johnson, pénzügyi tanácsadó és az észak-karolinai Asheville-ben működő Refocus Financial Planning alapítója. Minden befektetést megfelelően kell súlyozni a portfólió többi részével, valamint a teljes piaccal szemben. Ahogyan nem fektetnéd az összes pénzedt egyetlen vállalatba, úgy szintén nem bölcs dolog minden pénzünket kriptóba fektetni.
A kriptovaluta árfolyamok témaköréhez kapcsolódó:
- Kriptovaluta fajták lebontása célok szerint
- A kriptovaluta pénztárca legfontosabb jellemzői
- Hogyan működik a kriptovaluta pénztárca nyitása
- A top5 kriptovaluta átverés típus, amelyek simán becsaphatnak
- Melyik kriptovalutába fektessek? Gyakori kérdés
- A kriptovaluta vásárlás izgalmas dolog. Íme 10 dolog, amit tudnod kell