Alább láthatod a Ripple kriptovaluta árfolyam friss és részletes chartját. De mi is a Ripple? A Ripple (XRP) egy olyan technológia, amely kriptopénzként és digitális fizetési hálózatként is működik a pénzügyi tranzakciókhoz. Először 2012-ben jelent meg, társalapítói Chris Larsen és Jed McCaleb voltak. A Ripple fő folyamata egy fizetési elszámolási eszközcsere- és átutalási rendszer, hasonlóan a nemzetközi pénz- és értékpapírátutalások SWIFT rendszeréhez, amelyet a bankok és a pénzügyi közvetítők használnak a különböző pénznemek közötti kereskedelemben.
A kriptopénzhez használt token a premined és az XRP jelölést használja. A Ripple a vállalat és a hálózat neve, az XRP pedig a kriptopénz tokenje. Az XRP célja, hogy két valuta vagy hálózat közötti csere köztes mechanizmusaként szolgáljon – egyfajta ideiglenes elszámolási réteg denominációjaként.
Ripple kriptovaluta árfolyam
VIGYÁZZ A KRIPTÓDRA! A legjobb hardwares kripto pénztárcák: a Ledger Nano és a Trezor.
A Ripple kriptovaluta árfolyam mellett fontos a Ripple megértése
A Ripple egy nyílt forráskódú és peer-to-peer decentralizált platformon működik, amely lehetővé teszi a zökkenőmentes pénzátutalást bármilyen formában, legyen az dollár, forint, euró vagy kriptovaluta, mint a litecoin vagy a bitcoin. Globális fizetési hálózat és ügyfelei között jelentős bankokat és pénzügyi szolgáltatásokat tart számon. Az XRP-t termékeiben a különböző pénznemek közötti gyors konverzió megkönnyítésére használja.
Ripple mint digitális Hawala hálózat
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik a rendszer, tekintsünk egy olyan pénzátutalási struktúrát, ahol a tranzakció két végén lévő két fél az általuk preferált közvetítőket használja a pénz átvételére. A Ripple tulajdonképpen egy digitális hawala szolgáltatásként működik. A Hawala egy informális módszer a pénzátutalásra, általában határokon átnyúlóan, anélkül, hogy a fizikai pénz ténylegesen mozogna.
Tegyük fel, hogy Lacinak 100 dollárt kell küldenie Dávidnak, aki egy másik városban él. Laci átadja a Dávidnak küldendő összeget a helyi ügynökének, Katinak. Laci egy titkos jelszót is megad az összeghez, amelyet Dávidnak helyesen kell megválaszolnia ahhoz, hogy az ő városában megkapja az összeget. Kati értesíti Dávid ügynökét, Mónit a tranzakció részleteiről – a címzettről, a visszatérítendő pénzösszegről és a jelszóról. Ha Dávid helyesen adja meg Móninak a jelszót, 100 dollárt ad neki.
A pénz azonban Móni számlájáról származik, ami azt jelenti, hogy Kati tartozik Móninak 100 dollárral (amit később rendeznek). Móni vagy naplót vezet Kati összes tartozásáról, amelyet Kati egy megbeszélt napon kifizetne, vagy pedig ellenforgalmat bonyolít, amely kiegyenlíti a tartozást. Például, ha Móni egyben Marci ügynöke is és Marcinak 100 dollárt kellene átutalnia Janinak, akinek Kati az ügynöke, akkor ez kiegyenlítené a Móninak járó 100 dollárt, mivel Jani Kati számlájáról kapja a fizetést.
Bár a Ripple-hálózat ennél a példánál egy kicsit összetettebb
Mégis bemutatja a Ripple-rendszer működésének alapjait. A fenti példából látható, hogy a tranzakció kezdeményezéséhez bizalomra van szükség – bizalomra Laci és Kati, Kati és Móni, valamint Dávid és Móni között.
A Ripple egy átjárónak nevezett médiumot használ a két tranzakciót végrehajtani kívánó fél közötti bizalmi lánc láncszemként. A Gateway hitelközvetítőként működik, amely a Ripple-hálózaton keresztül fogad és küld valutákat nyilvános címekre. Bárki vagy bármely vállalkozás regisztrálhat és nyithat gatewayt, amely felhatalmazza a regisztrálót arra, hogy közvetítőként működjön a valuták cseréjében, a likviditás fenntartásában és a fizetések átutalásában a hálózaton.
Ripple digitális valuta XRP
A digitális valuta, az XRP hídvalutaként működik más valutákhoz. Nem tesz különbséget fiat/kriptopénzek között, így bármelyik pénznemet könnyen át lehet cserélni egy másikra. Az ökoszisztémában minden egyes valutának saját átjárója van, pl. CADBluzelle, BTCbitstamp és USDsnapswap. Ha Dávid bitcoint szeretne a Lacinak nyújtott szolgáltatásaiért fizetségként, Lacinak nem feltétlenül kell bitcoinnal rendelkeznie. Elküldheti a fizetést az átjárójának kanadai dollárban (CAD), Dávid pedig bitcoinokat kaphat az átjárójától. A teljes tranzakció kezdeményezéséhez nem egy átjáróra van szükség, több átjáró is használható, így a felhasználókra kiterjedő bizalmi láncot alkotva.
Az egy átjárónál tartott egyenlegek kiteszik a felhasználót a partnerkockázatnak, amely kockázat a hagyományos bankrendszerben is jelen van. Ha az átjáró nem teljesíti a kötelezettségét, a felhasználó elveszítheti az adott átjárónál tartott pénzének értékét. Azok a felhasználók, akik nem bíznak egy átjáróban, ezért tranzakciókat bonyolíthatnak egy megbízható átjáróval, amely viszont a „nem megbízható” átjáróval üzletel. Ily módon az IOU a megbízható, vagy hitelképesnek minősített átjárón keresztül kerül lebonyolításra. A partnerkockázat nem vonatkozik a bitcoinokra és a legtöbb altcoinra, mivel egy felhasználó bitcoinja nem egy másik felhasználó IOU-ja vagy kötelezettsége.
Hogyan működik a Ripple
A Ripple-hálózat nem proof-of-work (PoW) rendszerrel működik, mint a bitcoin vagy proof-of-stake (PoS) rendszerrel, mint a Nxt. Ehelyett a tranzakciók egy konszenzus protokollra támaszkodnak a rendszerben lévő számlaegyenlegek és tranzakciók érvényesítéséhez. A konszenzus a rendszer integritásának javításán dolgozik a dupla költések megakadályozásával.
Az a Ripple-felhasználó, aki több átjárónál kezdeményez tranzakciót, de megpróbálja ugyanazt a 100 dollárt elküldeni az átjárórendszereknek, az első tranzakció kivételével az összes tranzakciót törölni fogják. Az egyes elosztott csomópontok konszenzussal döntik el, hogy melyik tranzakciót hajtották végre először. A megerősítések azonnaliak és nagyjából öt másodpercet vesznek igénybe. Mivel nincs központi hatóság, amely eldönti, ki hozhat létre csomópontot és erősíthet meg tranzakciókat, a Ripple platformot decentralizáltnak nevezik.
A Ripple nyomon követi az összes IOU-t egy adott pénznemben bármely felhasználó vagy átjáró esetében. A Ripple-pénztárcák közötti IOU-hitelek és tranzakcióáramlások nyilvánosan elérhetőek a Ripple konszenzusos főkönyvében. De annak ellenére, hogy a pénzügyi tranzakciók előzményei nyilvánosan rögzítésre kerülnek és elérhetővé válnak a blokkláncon, az adatok nem kapcsolódnak egyetlen személy vagy vállalkozás azonosítójához vagy számlájához sem. Ugyanakkor az összes ügylet nyilvános nyilvántartása, azaz a blokklánc, az információkat anonimizáló intézkedésekkel szemben fogékonnyá teszi.