A kriptovaluta egyre inkább a mainstream felé halad és a befektetők számára egyre nehezebb figyelmen kívül hagyni. A Coinbase nemrégiben került a címlapokra, mint az első kriptotőzsde, amely a Nasdaq-on tőzsdére lépett és az olyan ismert cégek, mint a Fidelity, kriptovalutát is felvesznek a befektetési kínálatukba.
A kriptovalutát használó online fizetések elfogadása is növekszik, köszönhetően olyan márkáknak, mint a nagy múltú TIME kiadó és NextAdvisor partner, a digitális fizetést elősegítő PayPal és a Sotheby’s nemzetközi aukciósház. Talán elgondolkodsz azon, hogy mit kezdj a kriptopénzzel és van-e helye a portfóliódban. De ha nem ismered a digitális valutákat, vagy a blokklánc-technológiát, még az alapkoncepció is nyomasztó lehet. Íme a kriptovalutákról szóló útmutatónk és hogy miért beszélnek róla oly sokan manapság.
Mi az a kriptopénz, vagy kriptovaluta?
A kriptopénz egy olyan valutatípus, amely digitális és decentralizált. A kriptovalutákat dolgok vásárlására és eladására is lehet használni. Emellett az érték tárolására és növelésére vonatkozó potenciáljuk sok befektető figyelmét is felkeltette. Ma már több ezer különböző kriptovaluta áll rendelkezésre. A legnépszerűbb és egyben az eredeti a Bitcoin, amelyet 2009-ben hoztak létre.
További elterjedt kriptovaluták közé tartozik az Ethereum, az XRP és a Bitcoin Cash. Mindegyik pénznem más-más célt szolgál, némelyiket a készpénz helyettesítésére optimalizálták, másokat pedig privát, közvetlen tranzakciókra terveztek.
A kriptovaluták teljes mértékben digitálisak
Így a birtokolt kriptóhoz nem kapcsolódik fizikai érme, vagy bankjegy. Ehelyett a tulajdonosok a kriptopénzeket egy digitális pénztárcában tartják és egy online tőzsdén keresztül vásárolnak, vagy adnak el. A tárca lehet online, vagy tárolható offline, egy USB-meghajtóhoz hasonló hardvereszközön. Néhány népszerű tőzsde, például a Coinbase alkalmazáson belüli tárcát kínál. A decentralizáció a kriptopénzek egyik legfontosabb alapelve, míg a legtöbb valuta mögött egy központi bank áll. Az amerikai dollár mögött például az amerikai kormány „teljes hitele és hitelessége” áll, a kriptovalutákat a felhasználóik tartják fenn és értékelik.
A kriptopénz tranzakciókat egy decentralizált főkönyvben rögzítik. Ezt a főkönyvet blokkláncnak nevezik. Minden alkalommal, amikor kriptót vásárolnak vagy adnak el, a tranzakció bekerül a blokkláncba. A blokkláncba, avagy tranzakciók nyilvános adatbázisába, amely a többi kriptótulajdonos számára is elérhető. A blokklánchoz bárki csatlakozhat és részt vehet benne, de az egyes tranzakciók adatait és az azokban részt vevő személyeket kriptográfia segítségével védik, ez az alapja a kriptopénz kifejezésnek. Minden egyes, a blokkláncba felvett tranzakciót egy digitális érvényesítési folyamat ellenőriz és megakadályozza a csalást.
Mit lehet kezdeni a kriptopénzzel?
Bár a valuta és a befektetés jellemzőit is megosztja, a szakértők között még mindig vita van arról, hogy a kriptopénz egyértelműen az egyik, vagy a másik. Ahogy a neve is mutatja, a kriptovalutát vásárlásra használhatjuk. A vásárlóereje azonban korlátozott. A kriptovalutát még nem fogadják el széles körben a kiskereskedők és más vállalkozások. A széles körű elfogadás hiánya, valamint a kripto volatilitása korlátozza a valutaként való használatát, mondja Roger Aliaga-Díaz, a Vanguard Investment Strategy Group igazgatója és vezető közgazdásza.
Sokak számára a kripto egyfajta alternatív befektetés. Ahogyan részvényeket vásárolhat és kereskedhet nyilvános vállalatok részvényeivel, úgy vásárolhat kriptopénzt is abban a reményben, hogy idővel nőni fog az értéke, ami lehetővé teszi, hogy egy későbbi időpontban profitot termeljen.
Vannak, akik kevésbé azért fektetnek kriptovalutába, mert hisznek abban…
…hogy népszerű valutává válik és inkább a mögötte álló blokklánc technológiára fogadnak. De a kripto befektetésként való besorolása is bonyolult. Nem igazán illik bele a hagyományos részvények, vagy kötvények formájába. És bár a kriptovaluták osztoznak az olyan árucikkek jellemzőiben, mint az arany, készpénzért és származtatott termékként a várható jövőbeli érték alapján lehet őket vásárolni és eladni, nincs veleszületett fizikai értékük, vagy használatuk.
A hosszú távú érték megítéléséhez szükséges egyértelmű előzmények nélkül a kriptopénzek a kereslet kiszámíthatatlan ciklusában emelkednek és süllyednek. Az egyéni befektetők számára pedig az a kihívás, hogy „tényleg nem tudhatod, hová juthat a kereslet és a kínálat” – mondja Aliaga-Díaz. A forex – devizakereskedelemhez hasonlóan a nagyrészt szabályozatlan piacon is jelentős kockázatokkal járhat és a legjobb, ha előzetesen tájékozódunk és nem fektetünk be olyan pénzt, amelynek elvesztését nem engedhetjük meg magunknak.
A szabályozó hatóságok még mindig próbálják kitalálni, hogyan osztályozzák a kriptovalutákat a kereskedés, a kifizetések, a csalás elleni küzdelem, az adózás és egyéb célokra. Az egyértelmű szabályozás segíthet megérteni, hogyan használjuk a kriptopénzeket és hogyan nézhet ki a jövőjük. De jelenleg még nem tartunk itt.
Gyakoribb kriptovaluta kifejezések, amelyeket ismerned, értened kell
- Blokklánc: A blokklánc egyfajta adatbázis, amelyben egy kriptopénz digitális tranzakciós rekordjait csoportokba, azaz blokkokba rendezve tárolják. Az új blokkok folyamatosan jönnek létre az előző blokk kiterjesztéseként, láncot alkotva. Ezek a blokkláncok egymásra épülnek az adatbázisban, egyre nagyobb mennyiségű adatot tárolva egy adott kriptopénz tranzakcióiról.
- Decentralizált: A kriptopénzekkel összefüggésben a decentralizált kifejezés azt jelenti, hogy a valuta mögött nem áll központi bank vagy más pénzügyi intézmény.
- Elosztott főkönyvi technológia, vagy DLT: Egy decentralizált digitális nyilvántartás. A tipikus adatbázisokkal ellentétben nincs központi hatóság. A rekordot egyszerre több helyen tárolják és ha egy tranzakciót egyszer rögzítenek, az végleges. A blokklánc a DLT egyik típusa, de a technológia a kriptopénz-kereskedelmen túl még számos célt szolgálhat.
- Bitcoin: Az első kriptopénz és ma is a legnépszerűbb.
- Altcoinok: Minden olyan kriptopénz, amely nem Bitcoin. Néhány népszerű altcoin ma az Ethereum, a Dogecoin és a Litcoin. Ezek az altcoinok mind más-más tulajdonságokkal és célokkal rendelkeznek.
- Kripto-Tőzsde: Olyan piactér, ahol kriptopénzeket lehet vásárolni és eladni.
- Pénztárca: Egy hely, ahol biztonságosan tárolhatjuk kriptovaluta-állományunkat. Sok tőzsde kínál digitális pénztárcát.
Biztonságos a kripto?
A kriptovaluta mögött álló blokklánc technológia eleve biztonságos, köszönhetően az elosztott főkönyvi technológia decentralizált és nyilvános jellegének és a titkosítási folyamatnak, amelyen minden tranzakció átesik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen biztonságos, ugyanúgy, ahogyan a legtöbb ember az amerikai dollárt, vagy más bevett valutákat tartja biztonságosnak. Mivel a kriptopénz mögött nem áll semmilyen kormányzati hatóság, nem rendelkezik ugyanazzal a védelemmel, mint a világ számos hagyományos pénzneme.
A Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (FDIC) által biztosított bankban megtakarított pénzzel ellentétben „ha egy virtuális valutával foglalkozó vállalat csődbe megy és sokan már csődbe mentek. A kormány nem fogja fedezni a veszteséget” – figyelmeztetett a Consumer Financial Protection Bureau egy 2014-es közleményében a kriptopénzekről. A CFPB további konkrét kockázatokat nevez meg, amelyekre a fogyasztóknak fel kell készülniük, beleértve az ingadozó árfolyamokat, az átváltási platformok esetleges magas díjait és a csalás kockázatát. Ha a pénzeszközök elvesznek vagy ellopják őket, különösen nehéz lehet visszaszerezni őket, köszönhetően a blokklánc decentralizált jellegének és a kormányzati felügyelet hiányának.
És ami fontos.. Bármennyire is a kriptopénzek közelmúltbeli népszerűségének egy részét a befektetők értékébe vetett hite vezérli, ez az érték még mindig spekuláción alapul. Azok számára, akik kriptovalutába fektetnek, ez lesz az egyik legkockázatosabb befektetésük. „Úgy vélem, mindenkinek diverzifikált portfólióval kell rendelkeznie” – mondja Daniel Johnson, pénzügyi tanácsadó és az észak-karolinai Asheville-ben működő Refocus Financial Planning alapítója. Minden befektetést megfelelően kell súlyozni a portfólió többi részével, valamint a teljes piaccal szemben. Ahogyan nem fektetnéd az összes pénzedt egyetlen vállalatba, úgy szintén nem bölcs dolog minden pénzünket kriptóba fektetni.
Tényleg létezik olyan, hogy Ingyen kriptovaluta?
Mindenki szereti az ingyenességet, különösen, ha az ingyenességnek megvan a lehetősége arra, hogy felértékelődjön. Akár olcsó belépőt keresel a piacra, akár csak bővíteni szeretnéd a portfóliódat, az ingyen kriptovaluta sosem rossz dolog.
#1. Coinbase Earn – ingyen kriptovaluta tanulással egybekötve
A Coinbase elsősorban egy kereskedési platform, de 30 dollár körüli értékű ingyenes kriptót is kaphatsz. Az Earn programjával a platform ingyenes kriptót osztogat, ha egyszerűen csak megismerkedsz a kriptóval. Basic Attention Token (BAT), 0x (ZRX) tokenek, Zcash (ZEC), EOS (EOS) és másokról tanulhatsz, miközben ingyen kriptovaluta a jutalmad érte.
„Nézze meg a videót, töltse ki a kvízt és válaszoljon helyesen a kérdésekre, hogy megkapja az ingyenes kriptót.” A Coinbase a megtanult kriptovalutát jóváírja a számládon, így a program remek módja annak, hogy ingyenesen juss hozzá a különböző kriptovalutákhoz.
Ne aggódj – nem veszíted el az ingyen pénzt, ha rosszul válaszolsz a kérdésekre. A kvízt annyiszor töltheted ki, ahányszor csak szeretnéd teljesíteni. Az ingyenes cuccok megszerzéséhez csatlakoznod kell a Coinbase-hez, ehhez pedig meg kell adnod a személyazonosságodat és a fotóidat a platformnak(KYC). A Coinbase jelentést tesz az IRS-nek és más kormányzati szerveknek, ezért ne keress itt ingyenes valutát, ha az anonimitás miatt szállsz be a kriptóba. A Coinbase Earn projekthez másoknak való ajánlásával ráadásul extra bónuszt is kereshetsz.
#2. eToro regisztrációs bónusz
Ha már befektettél kriptopénzbe, vagy van némi szabad pénzed, amit szeretnél befektetni, az eToro egy remek lehetőség arra, hogy ingyenes kriptót szerezz. Az eToro tőzsde 250 dolláros regisztrációs bónuszt kínál az új befektetőknek, de 5000 dollárt kell befizetned és kereskedned ahhoz, hogy jogosult legyél a promócióra. Ennek ellenére a 250 dollár egy nagyszerű bónusz, amellyel több mint egy tucat különböző kriptovalutát vásárolhatsz a platformon.
Az eToro lehetőséget kínál a befektetőknek, hogy professzionálisan kezelt portfóliókba fektessenek, így a tőzsde remek lehetőség az új befektetők számára. Emellett több mint 20 millió felhasználó vitte az eToro tőzsdére a pénzét, mivel a platformot az egyik legbiztonságosabb kriptopénz tőzsdének tartják.
#3. Crypto.com Cash Back
A Crypto.com partnerségre lépett a Visa-val, hogy cashback-ösztönzővel ellátott előre fizetett Visa-kártyát kínáljon. Ha a program keretében vásárolsz, akkor a Crypto.com érmét, az MCO-t kapod. A platform különböző szintű jutalmakat kínál attól függően, hogy mennyi MCO tokent tartasz, vagy teszel fel a platformon.
A program 1%-5%-os készpénz-visszatérítést kínál minden vásárlás után, ami lényegesen több, mint a legtöbb bankkártya esetében. Az Expedia és az Airbnb vásárlások után 10%-os készpénz-visszatérítést kínál, sőt, a Netflix és Spotify előfizetések után 100%-os készpénz-visszatérítésre is kaphatsz jóváírást.
#4. Voyager Exchange
A Voyager egy nagyszerű kriptopénz platformot kínál mobil és asztali használatra egyaránt. Olyan népszerű kriptovalutákat vásárolhatsz, mint a Bitcoin, az Ethereum és tucatnyi más altcoin. Ráadásul kriptopénzét kamatozó számlára helyezheted, így akár 10%-os kamatot is kereshetsz a kriptopénz-állományodon. Ha legalább 100 dollárt helyezel el a Voyager-en, 25 dollárt kapsz bónuszként Bitcoinban.
#5. Kriptovaluta letét, vagy staking elhelyezése
A kriptopénz staking az egyik leginnovatívabb módja annak, hogy kamat formájában ingyenes kriptopénzt keressünk. Míg a kriptopénzek stakelése(tétbe helyezése) bonyolult lehet az olyan platformokon, mint az Aave, a Compound és az Uniswap, a kriptopénzek stakelésére olyan tőzsdéken is van lehetőség, mint a Coinbase, a Binance és a Gemini. Ezek a platformok lehetővé teszik az Ethereum tétbe(staking) helyezését az ETH2 hálózaton, az ETH2 az Ethereum proof-of-stake frissítése. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a felhasználók kriptopénz-pozíciói után Ethereumban fizetett, körülbelül 7%-os kamatot kapjanak.
Ha a Coinbase-en szeretnéd feltölteni a kriptodat, akkor fel kell iratkoznod az Ethereum stakingre vonatkozó várólistára. Miután jóváhagyják, elkezdheted az Ether tokenek tétbe helyezését, hogy kamatot keress a kriptódon. Nem szeretnél várni a stakingre? A Binance és a Gemini lehetővé teszi a befektetők számára, hogy azonnal elkezdjék a kriptopénzük kamatra történő tétbe helyezését, így már ma elkezdheted növelni kriptopozícióidat.
#6. Celsius Network regisztrációs bónusz
Ha több mint 1000 dollárnyi kriptót fizetsz be a Celsius Networkbe, akkor 10 dollárnyi Bitcoin feliratkozási bónuszt kapsz. Ha a befizetést 3 hónapig megtartod, akkor az ingyenes Bitcoinodat megduplázhatod egy újabb 10 dolláros ingyenes jutalommal.
Lehetőséged van továbbá 10%-os kamatot keresni a Bitcoinon, további 30%-os kamatot kaphatsz, ha a téted egy részét CEL-ben, a Celsius natív érméjében tartod. Ez hasonlít a kripto téthez, de a platform a Te pozíciódat arra használja fel, hogy a hagyományos bankok működéséhez hasonlóan kölcsönt nyújtson a befektetőknek.
#7. BlockFi megtakarítási számla
Ha csak ülsz a kriptódon és nem dolgoztatod, akkor passzív jövedelemre is tehetsz szert belőle. A BlockFi kriptopénz megtakarítási számlát kínál és az éves kamatos kamatláb 8,6%, amelyet havi részletekben fizetnek ki. A kamatot Bitcoinban, Ether tokenekben vagy akár USD-ben is kaphatod. A pénzfelvételi limitek is magasak, konkrétan 100 BTC hetente, ami messze meghaladja a legtöbb hitelező igényeit.
Bár van egy réskockázat, a betéteid biztosítva vannak a Gemini-n keresztül, amely a világ egyik legjobban szabályozott kriptovállalata. A BlockFi-t az egyik legkönnyebben használható platformnak tartják, így jó választás lehet, ha ideges vagy, hogy meg kell vetned a lábad valahol.
#8. Kriptopénz Airdrops
A kriptopénz airdropok feltétel nélkül érkeznek. Azok a platformok, amelyek bővíteni szeretnék felhasználói bázisukat, néha kripto airdropokat kínálnak, ingyenes kriptovluta tokeneket küldenek a felhasználóknak azért, hogy egyszerűen használják a platformjukat. A kripto airdrop 1. nagy példája az Uniswap volt. A platform 400 UNI tokent adott minden egyes, a platformhoz csatlakozó pénztárcának, ami ma több mint 9000 dollárt ér.
Lemaradtál a Uniswap airdropról, de szeretnél ingyen kriptovalutát a semmittevésért? A Benzinga éppen a Zing Token létrehozásán dolgozik, egy decentralizált tartalomkészítésen alapuló hűség token. Ha 10 000 ingyenes Zing tokenhez szeretnél jutni, nézd meg a weboldalukon található regisztrációs oldalt.
Mit tartogat a jövő a kriptopénzek számára?
A Bitcoin és néhány más kriptovaluta értéke az elmúlt években az egekbe szökött. A Bitcoin árfolyama 2021-ben több mint kétszeresére nőtt, az Ethereum értéke pedig idén több mint négyszeresére emelkedett. De hogy ez a növekedés fenntartható-e és mit jelent hosszú távon, az még kérdéses. „Ezt a kriptót, a blokklánc technológiát, a közérdeklődést jelenleg egyfajta spekulációs láz hajtja” – mondja Dr. Richard Smith, a Foundation for the Study of Cycles ügyvezető igazgatója, egy nonprofit szervezet, amely a gazdaságokban és kultúrákban ismétlődő mintákat tanulmányozza.
Ennek ellenére egyre több nagy, befolyásos szereplő igazolja a kriptóban rejlő lehetőségeket. „Minden egyes nap egyre több nagy, befolyásos szervezet hagyja jóvá azt a koncepciót, hogy ez érhet valamit, ez egy értéktároló lehet” Mondta Johnson, rámutatva a digitális valutákat birtokló bevett pénzügyi intézményekre és a nagyvállalatokra, amelyek felveszik azokat a vállalati mérlegükbe. „Az elképzelés, hogy ez valóban ér valamit, folyamatosan növekszik, ahogy az elfogadás és az elfogadottság is egyre nő”.
Végső soron a kriptovaluták jövője értékük, biztonságuk és tartósságuk még a levegőben lóg. De az általunk megkérdezett szakértők úgy vélik, hogy néhány kripto birtoklása idővel értéket teremthet. Bármi is legyen az érdeklődés, vagy a motiváció, a szakértők hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy a befektetés előtt mindenképpen tisztában kell lenni a kriptopénzek egyedi volatilitásával és kockázati tényezőivel. „Szerintem nagyon fontos, hogy nyitott szemmel járj” – mondja Johnson. „Ne kapjon el a láz amikor megy fel az ár, mert ez nagyon volatilis. Senki ne fektessen be semmit, amit nem engedheti meg magának, hogy elveszítsen és ugyanezt a tanácsot adom bármilyen befektetésnél.”