A kriptovilágban sok figyelem irányul a Bitcoinra. De ne hagyjuk, hogy ez háttérbe szorítsa az Ethereum iránti növekvő érdeklődést, amely forradalmasítja az alkalmazásokról való gondolkodásunkat. Tehát, mi is az a Dapp? A Dapp egy decentralizált alkalmazás, egy olyan szoftveralkalmazás, amely egy elosztott hálózaton fut. Nem egy központi szerveren, hanem egy peer-to-peer decentralizált hálózaton található.
Rendben, ez a rövid verzió, de ennél sokkal többet kell kibontani. Merüljünk el a Dappok világában, pontosabban az Ethereum protokollra épülő alkalmazások világában.
Ahhoz, hogy megértsük, mi a Dapp, először is meg kell értenünk, mi az Ethereum
Szóval mi az Ethereum?
Nos, vannak más protokollok is, amelyeket Dappok építésére használnak, mint például az EOS, NEO, Stellar, Tron és Cardano, de a nagykutya az Ethereum. Az Ethereum egy hálózati protokoll, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy okosszerződéseket hozzanak létre és futtassanak egy decentralizált hálózaton keresztül. Egy okosszerződés olyan kódot tartalmaz, amely meghatározott műveleteket hajt végre és más okosszerződésekkel lép kölcsönhatásba, amelyet egy fejlesztőnek kell megírnia. A Bitcoinnal ellentétben, amely egy számot tárol, az Ethereum futtatható kódot tárol. (Az Ethereum részletes bemutatása itt)
De miért is kell, hogy ez érdekeljen?
Mert az Ethereum megszünteti annak szükségességét, hogy egy harmadik fél kezelje az egyenrangú felek közötti tranzakciókat. Mivel a közvetítő helyébe a kód lép, mindenféle költség csökken, beleértve az időt és a pénzt is. Ahogyan a Bitcoin megszünteti annak szükségességét, hogy valaki a pénzedet tartsa, úgy az Ethereum megszünteti annak szükségességét, hogy valaki közvetítsen egy üzletet. Most talán azon tűnődsz, hogy hol vannak ezek az okos szerződések? Nos, ezek lényegében számtalan számítógépes csomóponton vannak elhelyezve szerte a világon.
Ezek a csomópontok tartalmazzák a világ összes okosszerződésének összes információját, beleértve a kódot, tranzakciókat stb. Folyamatosan azon dolgoznak, hogy ezeket az információkat naprakészen tartsák, hogy mindannyian pontosan ugyanazzal a másolattal rendelkezzenek. Ez teszi az okosszerződéseket és általában a kriptovalutákat decentralizálttá. És mivel az összes csomópont ugyanazzal az információval rendelkezik és az egész világon szétszórva van, egy csomópont eltávolítása nem szakítja meg egyetlen okosszerződés végrehajtását sem. A redundancia biztosítja a rendelkezésre állást.
Mi az a Dapp?
Most, hogy már van elképzelésünk arról, hogy mi az Ethereum és az okos szerződések, elkezdhetünk belemerülni a részletekbe, hogy mi is az a Dapp. Csak hogy tisztázzuk, egy Dapp ugyanolyan szoftveralkalmazás, mint bármely más amit használsz. Ez lehet egy weboldal, vagy egy alkalmazás a telefonodon.
A Dapp abban különbözik a hagyományos alkalmazásoktól, hogy egy decentralizált hálózatra épül, mint például az Ethereum. Amikor saját Ethereum okosszerződéseket hozol létre, valójában a Dappod backend kódjának egy részét írod. És bár a Dapp-odnak olyan felhasználói felülete lesz, mint egy hagyományos alkalmazásnak, a backend vagy az egész, vagy annak egy része az Ethereumra épül: { Dapp = frontend + okos szerződés backend } Ez a backend kód egy Ethereum-specifikus nyelven íródik, beleértve a Solidity-t, a Serpent-et és a Vyper-t. Az alábbiakban egy példa egy egyszerű „Hello World” szerződésre, amely Solidity nyelven íródott.
pragma solidity ^0.4.22;
contract helloWorld {
function printHelloWorld () public pure returns (string) {
return ‘Hello World!’;
}
}
Ha az okosszerződést az Ethereum mainnetjére, vagy akár egy helyi tesztnetre telepítjük, akkor a Dapp-unk a printHelloWorld() függvény meghívásával tudja végrehajtani az okosszerződésben lévő kódot.
De mi a helyzet a frontenddel?
Van valamilyen speciális nyelv, amelyet a Dapp-odhoz használnod kell? Nem, bármilyen frontend nyelvet, vagy framework-öt használhatsz, amit csak akarsz. De lehetséges, hogy a frontend kódodat decentralizált tároló csomópontokon hosztold, hogy mind a frontend, mind a backend decentralizált legyen. Nézd meg az olyan technológiákat, mint a Swarm és az IPFS, hogy többet tudj meg a decentralizált tárolásról.
Rendben, tehát a Dappok olyan alkalmazások, amelyeknek a backendje részben, vagy egészben decentralizált és esetleg még egy decentralizált frontenddel is rendelkeznek. Miért érdekel ez téged? A Dappok fejlődése egy újabb lépés az internet jövője felé, amelyet általában Web 3.0-nak neveznek.
Az Ethereum Dapp -ok adják Web 3.0 gerincét
Az internet létrejötte óta az információ és az emberi interakciók mennyisége robbanásszerűen megnőtt. Képesek vagyunk szinte végtelen mennyiségű információt előállítani és fogyasztani. Sajnos az idő múlásával az információ ellenőrzésének képessége erősen centralizálttá vált. Ez magában foglalja a társadalmi életünkre, egészségünkre, pénzügyeinkre és még sok másra vonatkozó információkat.
Azok, akik ezeket az információkat ellenőrzik, azok végső soron a tulajdonosai és úgy használhatják fel, ahogyan jónak látják. Ezek lényegében közvetítők, akik az adataidat a központosított szervereiken tárolják, hogy olyan szolgáltatásokat nyújthassanak neked, mint például a pénzének tárolása, a weboldalad üzemeltetése, a családoddal és barátaddal való kapcsolattartás stb. És egy gombnyomással teljesen eltávolíthatnak az információkhoz való hozzáférésből és az összes kapcsolódó szolgáltatásból.
Ez egy monopólium az általad előállított és fogyasztott információra, valamint az általad igénybe vett szolgáltatásokra. Szerencsére a Web 3.0 mindezt megváltoztatja és az Ethereum Dapp-ok központi szerepet játszanak. A Web 3.0 sok minden, de a lényege egy decentralizáción alapuló technológia. Az információk és szolgáltatások decentralizálásával a nagyvállalatok és a kormányok nem lesznek képesek monopolisztikus, tekintélyelvű taktikákkal irányítani az internet felhasználóit.
Az Ethereum Dapp-ok az információk és szolgáltatások decentralizálására való képességükkel olyan platformot adnak a Web 3.0-nak, amely egy teljesen szabad és mindenki számára elérhető internetet biztosít. Többé nem lesz központi irányítási pont, mert nem lesznek közvetítők, akik megkönnyítik az információ és a szolgáltatások áramlását.
A legígéretesebb Ethereum tokenek és Dapp-ok közül néhány a jövő internetének alapjait fekteti le, többek között:
- Aave – Kriptopénzbetétek kamatoztatására és kriptopénzeszközök kölcsönzésére szolgál;
- Basic Attention Token (BAT) – A felhasználók, a kiadók és a hirdetők közötti adatvédelem és értékátvitel javítására szolgál. A Brave böngészőben használatos;
- IDEX – Decentralizált kriptopénz tőzsde;
- TokenSets – Kriptopénzeszközök kezelésére használják tokenizált automatizált eszközkezelési stratégiákon keresztül;
- Golem (GNT) – Kód futtatására használják egy vagy több elosztott számítási csomóponton;
- Minds – Közösségi médiaplatform, amely javítja az értékátadást a tartalomkészítők és a fogyasztók között.
Záró gondolatok a végére
A Bitcoin, az első kriptopénz létrehozása óta hatalmas növekedés tapasztalható a kriptovilágban. Az adatok decentralizált tárolásának lehetősége szükséges lépcsőfok volt a kódvégrehajtás decentralizálásához. Az Ethereummal most már lehetséges az okos szerződések telepítése az egész világon, hogy a meglévő és jövőbeli Dapp-ok backendjét működtessék. És ahogy egyre több és több Dappot indítanak, egyre közelebb kerülünk egy szabadabb, igazságosabb és elérhetőbb internethez.
KAPCSOLÓDÓ:
- A Web 3.0 definíciója
- Kriptovaluta fajták lebontása célok szerint
- A népszerű kriptovaluták felülvizsgálata részletesen
- Kriptovaluta lexikon
- A kriptovaluták jövője