A volatilitás rövid definíciója: A volatilitás annak mérőszáma, hogy egy eszköz ára mennyit mozdult felfelé vagy lefelé az idő múlásával. Általában minél volatilisebb egy eszköz, annál kockázatosabb befektetésnek számít. Természetesen annál nagyobb a lehetősége is, hogy rövidebb idő alatt magasabb hozamot vagy nagyobb veszteséget kínáljon, mint a viszonylag kevésbé volatilis eszközök.
A volatilitás bővebben
A volatilitás azt méri, hogy egy adott eszköz árfolyama mennyit mozdult felfelé vagy lefelé az idő múlásával. Általában minél volatilisebb egy eszköz, annál kockázatosabb befektetésnek számít. És annál nagyobb a lehetősége, hogy rövidebb idő alatt magasabb hozamot vagy nagyobb veszteséget kínáljon, mint a viszonylag kevésbé volatilis eszközök.
Újabb eszközosztály lévén a kriptoeszközöket széles körben volatilisnek tekintik. Rövidebb időszakok alatt jelentős felfelé és lefelé irányuló mozgások lehetőségével. A részvényeket széles volatilitási skálán tartják számon, a nagy részvények viszonylagos stabilitásától a gyakran kiszámíthatatlan „filléres részvényekig”. A kötvények ezzel szemben alacsonyabb volatilitású eszköznek számítanak. Jellemzően kevésbé drámai, hosszabb időszakon át tartó felfelé és lefelé irányuló kilengésekkel járnak.
Hogyan mérik a volatilitást?
Amikor az emberek a volatilitás méréséről beszélnek, általában a „historikus volatilitásra” utalnak, amely egy adott időszak, ami gyakran 30 nap vagy egy év árainak vizsgálatából származó szám. A jövőbeli mozgások előrejelzését „implikált volatilitásnak” nevezik, mivel senki sem tudja ténylegesen megjósolni a jövőt, ez egy kevésbé pontos tudomány. Bár ez az alapja az olyan széles körben használt pénzügyi eszközöknek, mint a Cboe Volatilitási Index, becenevén a „félelemindex”, amely a következő 30 nap tőzsdei volatilitását jósolja. A volatilitás számszerűsítése többféleképpen is elvégezhető:
- Használhatja a béta nevű módszert, amely azt méri, hogy egy részvény mennyire volatilis a szélesebb piachoz képest (a tipikus benchmark az S&P 500).
- Kiszámíthatja egy eszköz szórását, amely azt méri, hogy az árfolyama mennyire tér el a történelmi átlagtól.
Miért fontos megérteni az ingadozást?
A volatilitás az egyik elsődleges tényező, amely a befektetési kockázat értékelésénél figyelembe veszik. Hagyományosan a befektetők akkor vállalnak magas kockázatot, ha úgy gondolják, hogy a potenciális jutalom megéri a befektetésük egy részének elvesztésének lehetőségét.
A lakossági befektetőknek hagyományosan azt tanácsolják, hogy a kockázat csökkentése érdekében diverzifikálják befektetéseiket egy eszközosztályon belül. Az egyik népszerű stratégia az, hogy néhány részvény helyett inkább részvények kosarába, avagy indexalapba fektetnek. A lefelé irányuló potenciális veszteségek további csökkentése érdekében a volatilisebb eszközosztályokba, például a részvényekbe történő befektetéseket kevésbé volatilis osztályokba, például kötvényekbe történő befektetésekkel is párosíthatják.
Az alig több mint egy évtizedes eszközosztályként a kripto egy sor meredek emelkedést és azt követő zuhanást élt meg. Kategóriaként volatilisebbnek számít, mint a részvények. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a Bitcoin a piaci tőkeérték alapján messze a legnagyobb kriptopénz nagyobb kereskedési volumene és a megnövekedett intézményi részvétel idővel csökkenti a volatilitását. A kisebb kereskedési volumenű kriptovaluták, vagy a feltörekvő kriptoeszközök, például a DeFi tokenek általában nagyobb volatilitással rendelkeznek. Ha kezdőként kísérletezel ezekkel az eszközökkel, a legjobb, ha olyan összegeket kockáztatsz, amelyeket megengedhetsz magadnak, hogy elveszíts.
A volatilitást növelő tényezők közé tartoznak a pozitív vagy negatív hírek és a vártnál jobb vagy rosszabb eredményjelentések. A kereskedési volumen szokatlanul magas kiugró értékei általában megfelelnek a volatilitásnak. A nagyon alacsony volumen szintén általában magas volatilitásnak felel meg.
Vannak módok a kripto volatilitás csökkentésére?
Néhány kripto befektető számára a magas volatilitás a vonzerő része. Magas hozamok lehetőségét teremti meg. És még ha a Bitcoin volatilitása csökkenni is látszik, gyakran kétszámjegyű százalékos mértékben mozog egyetlen héten belül, ami lehetővé teszi az olyan stratégiákat, mint a „merülés megvásárlása”.
A kevésbé kockázattűrő befektetők számára léteznek olyan stratégiák, amelyekkel korlátozható a volatilitás lefelé irányuló hatása, mint például a dollárköltség-átlagolás. Általában a hosszabb távú stratégiát alkalmazó befektetőknek, akiknek jó okuk van azt hinni, hogy egy befektetés végül idővel emelkedni fog, nem kell annyira sokat gondolkodniuk a rövid távú volatilitáson. És most már vannak kifejezetten alacsony volatilitásra tervezett kriptovaluták, az úgynevezett stabilcoinok, köztük az USD Coin és a Dai. Ezek árfolyamát egy tartalékeszközhöz, például az amerikai dollárhoz kötik.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:
- Mi az a Web 3.0 pontosan? (definíció)
- Mi az a hiperinfláció és miért érdemes számolni vele?
- Mik azok a Dapp -ok? Elmagyarázzuk…
- Pontosan mi a kriptovaluta, vagy kriptopénz?
- A kriptovaluta vásárlás izgalmas dolog. Íme 10 dolog, amit tudnod kell