A kriptovaluta befektetés kockázatos, de piszkosul meg is gazdagodhatsz, ha kriptovalutába fektetsz. És akár el is veszítheted az összes pénzed ha nem vagy elég elővigyázatos. Hogyan lehet mindkettő igaz? A kriptovaluta befektetés kockázatos, de potenciálisan nagyon jövedelmező is.
A kriptovaluta jó befektetés, ha közvetlen kitettséget szeretnél a digitális valuta iránti keresletnek, míg egy biztonságosabb, de potenciálisan kevésbé jövedelmező alternatíva a kriptopénznek kitett vállalatok részvényeinek vásárlása. Vizsgáljuk meg kriptovaluta befektetés előnyeit és hátrányait.
Biztonságos a kriptovaluta?
Számos tényező miatt a kriptopénz – legalábbis jelenleg – nem teljesen biztonságos, miközben más jelek is arra utalnak, hogy a kriptovaluta itt van, és itt is marad velünk hosszútávon.
A kriptovaluta befektetés kockázatai
A kriptovaluta-tőzsdék, még inkább, mint a hagyományos tőzsdék, sebezhetőek a hackerekkel szemben, és más bűncselekmények célpontjává válhatnak. Ezek a biztonsági rések jelentős veszteségeket okoznak azoknak a befektetőknek, akiknek ellopják a digitális valutáikat.
A kriptovaluták biztonságos tárolása is nehezebb, mint a részvények vagy kötvények birtoklása. Az olyan kriptopénz-tőzsdék, mint a Coinbase, vagy a Binance, viszonylag egyszerűvé teszik a kriptoeszközök, például a Bitcoin és az Ethereum adás-vételét, de sokan nem szeretik digitális eszközeiket a tőzsdéken tartani a kibertámadások és lopások fent említett kockázata miatt.
Egyes kriptovaluta tulajdonosok az offline „hideg tárolási” lehetőségeket, például a hardveres vagy papírtárcákat részesítik előnyben, de a kriptovaluta befektetés hideg tárolás számos kihívással jár. A legnagyobb a privát kulcs elvesztésének kockázata, amely nélkül nem lehet hozzáférni a kriptopénzhez.
VIGYÁZZ A KRIPTÓDRA! A legjobb hardwares kripto pénztárcák: a Ledger Nano és a Trezor.
Arra sincs garancia, hogy egy kriptoprojekt, amelybe befektettél, sikeres lesz. A blokkláncprojektek ezrei között nagy a verseny, és a kriptoiparban is elterjedtek olyan projektek, amelyek nem többek átveréseknél. Csak kevés kriptopénzprojekt fog végül virágozni. Emellett a szabályozó hatóságok is megszorongathatják az egész kriptoipart, különösen akkor, ha a kormányok a kriptovalutákat nem csupán innovatív technológiaként, hanem egyre erősebb fenyegetésként kezdik látni.
És mivel a kriptovaluták élvonalbeli technológián alapulnak, ez a befektetők számára is növeli a kockázatokat. A technológia nagy része még mindig fejlesztés alatt áll, és még nem bizonyított széleskörűen a valós életben.
A kriptopénzek elfogadása
A benne rejlő kockázatok ellenére a kriptovaluták és a blokkláncipar folyamatosan fejlődik és erősödik. Kiépül a nagyon is szükséges pénzügyi infrastruktúra, és a befektetők egyre inkább hozzáférhetnek az intézményi szintű letétkezelési szolgáltatásokhoz. A hivatásos és egyéni befektetők is fokozatosan megkapják a kriptovaluta vagyonuk kezeléséhez és védelméhez szükséges eszközöket.
Kialakulóban vannak a kripto határidős piacok, és számos vállalat közvetlen kitettséget szerez a kriptopénz szektorban. Az olyan pénzügyi óriások, mint például a Square és a PayPal megkönnyítik a kriptopénzek vásárlását és eladását népszerű platformjaikon, míg más vállalatok, köztük a Square, együttesen több százmillió dollárt fektettek be a Bitcoinba és más digitális eszközökbe. A Tesla 2021 elején 1,5 milliárd dollár értékben vásárolt Bitcoint.
Bár más tényezők még mindig befolyásolják a kriptopénzek kockázatosságát, az egyre gyorsuló elfogadás az iparág érésének jele. Az egyéni befektetők és a vállalatok egyaránt igyekeznek közvetlen kitettséget szerezni a kriptopénzben, mivel elég biztonságosnak tartják azt ahhoz, hogy nagy összegeket fektessenek be.
A kriptovaluta jó hosszú távú befektetés?
Sok kriptovalutát, például a Bitcoint és az Ethereumot nagyra törő célokkal indítottak útjára, amelyeket csak hosszú távon lehet elérni. Bár egyetlen kriptovaluta projekt sikere sem biztos, ha egy kriptovaluta projekt eléri a céljait, akkor a korai befektetők hosszú távon kiemelkedően magas profitot kereshetnek rajta.
Bármely kriptovaluta-projekt esetében azonban a széles körű elfogadás elérése szükséges ahhoz, hogy hosszú távon sikeresnek lehessen tekinteni.
Bitcoin(BTC) mint hosszú távú befektetés
A Bitcoin, mint a legismertebb kriptopénz, a hálózati hatás előnyeit élvezi. A BTC-re jelenleg sok befektető „digitális aranyként” tekint, de a készpénz digitális formájaként is használható. A Bitcoin-befektetők úgy vélik, hogy a kriptopénz hosszú távon felértékelődik, mivel a kínálat fix, ellentétben az olyan fiat pénznemek kínálatával, mint az amerikai dollár vagy a japán jen.
A Bitcoin készletét alig 21 millió érmében korlátozzák, míg a központi bankok által ellenőrzött valuták a politikusok akarata szerint nyomtathatók. Sok befektető arra számít, hogy a Bitcoin felértékelődik, miközben a fiat valuták leértékelődnek. Azok, akik bíznak abban, hogy a Bitcoint széles körben használják digitális készpénzként, úgy vélik, hogy hosszú távon a Bitcoinban megvan a lehetőség, hogy az első valóban globális valuta legyen.
Ethereum(ETH) mint hosszú távú befektetés
Az éter az Ethereum platform natív érméje, és olyan befektetők vásárolják meg, akik portfóliós kitettséget kívánnak szerezni az Ethereumban. Míg a Bitcoin digitális aranynak tekinthető, az Ethereum egy olyan globális számítástechnikai platformot épít, amely számos más kriptovalutát és a decentralizált alkalmazások, azaz „dappok” hatalmas ökoszisztémáját támogatja.
Az Ethereum platformjára épülő kriptovaluták nagy száma, valamint a dappok nyílt forráskódú jellege lehetőséget teremt arra, hogy az Ethereum is profitáljon a hálózati hatásból, és fenntartható, hosszú távú értéket teremtsen. Az Ethereum platform lehetővé teszi az „okos szerződések” használatát, amelyek automatikusan végrehajtódnak a közvetlenül a szerződések kódjába írt feltételek alapján.
Az Ethereum-hálózat az okos szerződések végrehajtásáért cserébe étert gyűjt a felhasználóktól. Az okosszerződés-technológia jelentős potenciállal rendelkezik abban, hogy hatalmas iparágakat, például az ingatlan- és bankszektort felforgasson, és teljesen új piacokat hozzon létre. Ahogy az Ethereum platform világszerte egyre szélesebb körben elterjed, úgy nő az Ether token hasznossága és értéke is. Az Ethereum platform hosszú távú potenciáljában bízó befektetők közvetlenül profitálhatnak az Ether birtoklásából.
Jó irány a kriptovaluta befektetés?
Néhány kriptovaluta birtoklása növelheti a portfólió diverzifikációját, mivel a kriptopénzek, például a Bitcoin, történelmileg szinte semmilyen árfolyam-korrelációt nem mutatnak az amerikai részvénypiaccal. Ha úgy gondolod, hogy a kriptopénzek használata idővel egyre szélesebb körben fog elterjedni, akkor valószínűleg van értelme, hogy egy diverzifikált portfólió részeként közvetlenül vásárolj némi kriptót. Minden kriptovaluta esetében, amelybe befektetsz, mindenképpen legyen egy befektetési tézised arra vonatkozóan, hogy az adott valuta miért fogja kiállni az idő próbáját.
Ha a kriptopénzek vásárlása túl kockázatosnak tűnik, akkor fontold meg más módon is, hogy potenciálisan profitálj a kriptopénzek felemelkedéséből. Vásárolhatsz olyan vállalatok részvényeit, mint a Coinbase, a Square és a PayPal, vagy befektethetsz egy olyan tőzsdébe, mint a CME Group, amely megkönnyíti a kripto határidős kereskedést. Bár az ilyen vállalatokba történő befektetések jövedelmezőek lehetnek, nem rendelkeznek ugyanolyan felfelé ívelő potenciállal, mint a kriptopénzekbe való közvetlen befektetés.