Kíváncsi vagy, hogyan működik a kriptovaluta bányászat otthon? Ismerd meg, mi az a kriptopénz bányászat és fedezd fel a kriptovaluta bányászati lehetőségeket.
A kriptovaluták robbanásszerű belépése a mainstreambe napról napra egyre több embert vonz a blokklánc, a kriptovaluták új és érdekes ám még kissé felfedezetlen világa iránt. Sokan közülük azért jönnek a kriptókhoz, mert hallották, hogy pénzt lehet velük keresni. Ha te is ezek közé az emberek közé tartozol, akkor szerencséd van, mert ma el szeretném neked mondani, hogyan lehet kriptopénzt bányászni otthonról.
Kezdjük magával a kifejezéssel. Tisztázzuk, hogy mi a kriptopénz bányászat és miért foglalkoznak az emberek egyáltalán a kriptopénz bányászattal. Ezt követően bemutatom, hogy milyen különböző módokon lehet kriptopénzt bányászni és megmutatom melyek ezek előnyei, hátrányai és így tovább.
Végül beszélünk néhány népszerűbb érméről, amikor a kriptobányászatról van szó, valamint a legbiztonságosabb pénztárcákról (például a Ledger Nano, a Coinbase és a Trezor), ahol az érméidet tarthatod és a legmegbízhatóbb kriptotőzsdékről (Coinbase és Binance), ahol a kibányászott érméket más kriptovalutákra cserélheted.
A bányászat megértése – Kriptovaluta bányászat otthon
Nagyon egyszerűen fogalmazva, a kriptobányászat egy olyan folyamat, amelynek során egy gép bizonyos bonyolult matematikai számításokat hajt végre, hogy biztosítsa a bányászott kriptó hálózati stabilitását egy kis kriptopénzhez jusson. Képzeld el, hogy van egy géped, amely kriptovalutát bányászik otthon. (A konkrét géptípusokról a későbbiekben beszélünk, de a példa kedvéért mondjuk, hogy ez a saját, személyes számítógéped.)
A számítógéped speciális feladatokat hajt végre, amelyek szükségesek ahhoz, hogy segítse az adott kriptó hálózati stabilitását, azaz tranzakciókat hitelesít, cserébe bizonyos mennyiségű kriptopénzt kapsz. Ezeket a feladatokat „Proof of Work”-nek nevezik és úgy tervezték, hogy tisztességes versenyfeltételeket teremtsenek a bányászok számára. Maguk a feladatok matematikai egyenletek. Minél több bányász akar bányászni egy kriptovalutát, egy adott bányászpoolban, annál nehezebbé válnak az egyenletek. Ez egyensúlyt teremt a poolban, de egyben motiválja a nagyobb és erősebb gépek használatát is.
A bányászati folyamat során sok más, finomabb tényező is szerepet játszik, de az általános elképzelés az, hogy ha a készüléked hozzájárul a „bányászathoz”, akkor te is részesülsz a zsákmányból. Ez egy nagyon rövid és egyszerű módja annak, hogy meghatározzuk, mi a kriptopénz bányászat. Most pedig térjünk rá arra, amiért idejöttél, vagyis az, hogyan működik a kriptovaluta bányászat otthon.
(!!!)Mindezekelőtt viszont gondoskodj a kibányászott kriptopénzed maximális biztonságáról! A legjobb hardwares kripto pénztárcák a Ledger Nano és a Trezor.
Kriptopénz bányászat
A kriptopénz bányászatához többféleképpen is hozzá lehet fogni. Itt a főbbeket fogom ismertetni és a legegyszerűbbel kezdem – a felhőbányászattal.
#1. Kriptovaluta bányászat otthon – Cloud Mining, avagy a Felhő Bányászat
Ha kriptobányászati módszereket keresel, a felhőbányászat valószínűleg a legnépszerűbb módja annak, hogy kriptovalutákat bányássz anélkül, hogy a kisujjad is meg kellene mozdítanod. A felhőbányászat egy olyan folyamat, amikor fizetsz valakinek egy bizonyos összeget, a leggyakrabban például egy olyan nagyvállalatnak mint az Amazon, vagy a Google és „kibéreled” a „rig”-nek nevezett bányászgépét és magát a bányászati folyamatot.
Ez a bérleti díj egy meghatározott időszakra szól, amely során a bányászgép által termelt összes bevétel (mínusz az áram- és karbantartási költségek) a kriptopénz-tárcádba kerül átutalásra. Ez lehet egy online tárca, mint például a Coinbase kripto-váltóé, vagy olyan biztonságos hardwares tárca, mint a Ledger Nano és a Trezor.
Az ilyen felhőalapú bányászati szolgáltatásokat kínáló emberek/cégek általában hatalmas bányászati létesítményekkel rendelkeznek, több farmmal, több tíz vagy több száz, egymásra helyezett és együtt működő *riggel és tökéletesen tudják, hogyan kell kriptovalutát bányászni.
*A RIG a bányászgép rövid megnevezése. Ez lehet 1, 2,3, vagy akár több száz videokártyából(GPU) álló bányászati számítógép rendszerek, ahogy a képen is láthatod:
A felhőbányászat elsősorban azért vált olyan népszerűvé, mert lehetőséget kínál a kriptovaluták világában való részvételre azoknak az embereknek, akiknek esetleg nincs elég pénzük a rig megvásárlására, vagy akiket egyszerűen nem érdekel a rig építése, üzemeltetése, fenntartása.
A felhőbányászat kétféle lehetőség van – ingyenes és fizetős. Természetesen sokan, akik kriptopénz bányászatának módját keresik, az „ingyenes” lehetőségek felé húznak, de ennek is megvannak a maga hátrányai, például rettentően nagyon lassú bányászati sebesség, extra feltételek stb…
A fizetős felhőbányászat általában így működik:
Találsz egy felhőbányász tárhelyet az interneten. Megnézed a tárhely által kínált tervezeteket – általában négy vagy öt ilyen tervezet van, a legolcsóbbtól a legdrágábbig; egyes tárhelyek még azt is felajánlják, hogy létrehozhatod és testre szabhatod a felhőbányászati tervedet.
Ha már tudod, hogy mit szeretnél, egyszerűen csak fizetsz a szolgáltatónak, regisztrálod a kriptopénz tárcád kódját és így megtetted az első lépéseket a kriptopénz bányászatához! A különböző csomagok különböző összegekbe kerülnek és különböző időtartamra szólnak. A standard tervek 500 dollártól 5000 dollárig terjedhetnek és két évtől egy életen át tartanak.
Általában arra számítanak, hogy körülbelül fél év – egy év körül lesz nullszaldós és onnantól kezdve már profitálsz. Ezt azonban senki sem tudhatja biztosan, mivel a kriptovaluták árai nagyon változékonyak és az áraik hajlamosak elég nagy mértékben ingadozni.
Az 5 legnépszerűbb cloud mining platform:
1. Ecos
Ez egy népszerű és nagy teljesítményű felhőbányászati cég
ELŐNYÖK:
- Népszerű vállalat
- Flexibilis szerződések
- Egyszerű regisztráció
HÁTRÁNYOK:
- Csak Bitcoin ajánlatok
- Kevésbé ismert szolgáltató
2. Hashnest
Az ASIC bányászati hardverek nagy neve által támogatott nagyvállalat
ELŐNYÖK:
- Bitmain támogatás
- Néhány ellenőrizhető adatközpont
HÁTRÁNYOK:
- Az Antminer hashrate vásárlás jelenleg nem elérhető
3. Hashflare
A szolgáltató, amely rengeteg kriptopénz opciót kínál
ELŐNYÖK:
- Vásárolhatsz hash teljesítményt több kriptovalutához is
HÁTRÁNYOK:
- Korlátozott bányászati szerződések
- A BTC kivonásokkal kapcsolatos problémák(hibák)
4. Shamining
Bitcoin-szerződések a nyereség előrejelzésének képességével, mielőtt elköteleznéd magad
ELŐNYÖK:
- Bányászok választása
- Innovatív funkciók, mint például az integrált jövedelemszámító
HÁTRÁNYOK:
- Csak BTC bányászati szerződések
- Nem elérhető az USA lakosai számára(nyilván itthon ez nem releváns)
5. Eobot
Okos a biztonsági fronton, a napi nyereség kiszámításának képességével
ELŐNYÖK:
- Beépített kalkulátor a nyereség becsléséhez
- Biztonságos bejelentkezés
HÁTRÁNYOK:
- Kevés információ a vállalat tulajdonosairól
- Egy évtizeden belül tervezi a bezárást
#2. CPU Mining, avagy a Processzoros kriptovaluta bányászat otthon
A CPU-bányászat processzorokat használ kriptovaluták bányászatához. Régebben ez egy életképes lehetőség volt, de jelenleg egyre kevesebben választják ezt a módszert. Ennek több oka is van. Először is, a CPU-bányászat rendkívül lassú. Akár hónapokig is eltarthat anélkül, hogy a legkisebb bevételt is észrevennéd.
Általában nem is éri meg. Nagyon kevés pénzt keresel vele, de valószínűleg ennek tízszeresét költheted cserébe áramra és hűtésre. A probléma egy kicsit enyhül, ha találsz egy olyan helyet, ahol jó a hűtés és olcsó a villanyszámla, de ez ritkán van így. Akkor miért használnak még mindig CPU-bányászatot az emberek? Nos, alapvetően azért, mert bárki megteheti, akinek van egy asztali számítógépe.
A CPU-módszerrel történő bányászathoz mindössze egy számítógépre és néhány programra van szükséged. Lehetséges, hogy egy laptop segítségével is megteheted, de ez NAGYON ERŐSEN NEM(!!) AJÁNLOTT. A laptopod valószínűleg megsül és túlmelegszik pár óra alatt.
Az a tény, hogy ilyen könnyű elkezdeni a kriptopénz bányászatot, minden nap új CPU bányászokat vonz. Vannak, akik csupán azt keresik, hogyan lehet kriptovalutát bányászni és nem érdeklik őket a részletek, csak minél hamarabb és bármilyen módon el akarják kezdeni a folyamatot.
#3. GPU Mining, avagy a kriptovaluta bányászat otthon videokártyával(GPU)
A GPU-bányászat alighanem a legnépszerűbb és legismertebb módszer a kriptovaluták bányászatára. A GPU-bányászat nagyon népszerű, mert hatékony és viszonylag olcsó. Ne érts félre, magának a rignek a megépítése általában igen költséges (minimum többszázezer forint, gyakran milliós tétel ha komolyan szeretnél keresni szeretnél vele) de ha a hash sebességéről és az általános munkabírásról van szó, a GPU bányászati rig nagyszerű.
A GPU rigek grafikus kártyákat használnak a kriptovaluták bányászatához. Egy szabványos rig egy processzorból, egy alaplapból, kis memóriából, hűtésből, rig keretből és természetesen néhány (2-8) grafikus kártyából, azaz GPU-ból áll. Ma gyakorlatilag egy 2 videokártyás rig (nyilván főként a kártyák értékétől függően) minimum 500.000 – 1.000.000 Ft között kezdődnek. Határ a csillagos ég… szó szerint!
Ez egy komoly befektetés, de sokkal gyorsabban megtérül, mint mondjuk a CPU bányászat. Azoknak, akik a kriptopénz bányászatának hatékony módját keresik, érdemes belenézniük.
MIRE LESZ SZÜKSÉGED?
KRIPTOVALUTA BÁNYÁSZAT OTTHON GPU-VAL
(Bocsi, nem sorrendben, de a lényeget itt megtalálod, a többire meg úgy is rájössz menet közben)
- Egy (lehetőleg bányász) alaplap – Intel/AMD
- Minimum 2GB ram, ajánlott a 4GB
- 250-500 GB -os SSD meghajtó (kivéve ha Chia-t bányászol. Ebben az esetben sok-sok több10 terrás HDD-kre lesz szükséged)
- Tápegység: ez főleg a GPU-k mennyiségétől függ, de mivel 0-24-ben menni fog, erősen ajánlott a minőségi gold/platinum tápegységek beszerzése. A rendszer energiaellátásához szükséges számítást ezen az oldalon el tudod végezni egyszerűen.
- Processzor+procihűtő – Intel/AMD – alaplap függő. (Nem árt ha több magos és erős, de nem feltétel. Max később könnyebben adod el ha cseréled, vagy másra is használhatod)
- Videokártya – Nvidia/Amd (minimum 4GB-os, de inkább 8, 11, 12 esetleg 16GB-os )
- Sok-sok pc hűtőventilátor (gyakran rásegítenek a bányászok hagyományos asztali ventilátorral és/vagy klímaberendezéssel is, ugyanis nagy hőt termelnek a GPU-k)
- RIG keret – amire felrögzíted a bányászó videokártyákat. Ajánlott fából készítened/venned, mert a fa nem vezeti az elektromosságot. Nem árt az elővigyázatosság.
- GPU riserek – ezekkel vezeted ki az alaplapból a kártyákat
És még:
- Vezetékes internet
- Klaviatúra, billentyűzet
- Monitor (nem kell nagy, elég akár egy kis 10-12 colos is)
- Oprendszer (windows, linux)
- Egyéb driverek és programok, pl. msi afterburner a kártyád teljesítményének és hőfokának szabályozásához
- Egyéb kábelek és kötözők
- Levegőkompresszor a rendszered egyszerű tisztításához
- És talán ami az egyik legfontosabb, a biztonságos kriptovaluta pénztárca, mert itt fogod tárolni a kibányászott vagyonodat: Ledger Nano, vagy Trezor.
***Nyilván ha egy sima irodai, vagy netán egy gamer laptoppal bányászol nincs túl nagy mozgástered, ezzel együtt a fenti listát hagyd figyelmen kívül. Viszont így nem is tudsz igazán sokat keresni kriptó bányászattal.
ITT CSATLAKOZHATSZ A LEGJOBB BÁNYÁSZ POOLOKHOZ:
- EtherMine >>
- SlushPool >>
- Nanopool >>
- Poolin >>
- NiceHash >>
- PoolWatch >>
- 2miners >>
- MiningPoolHub >>
#4. ASIC Mining, avagy a kriptovaluta bányászat otthon ASIC géppel
Az ASIC-k „számítógépek” olyan speciális eszközök, amelyeket kifejezetten egyetlen feladat elvégzésére terveztek, ami ebben az esetben a kriptobányászat. Az ASIC egy rövidítésből származik, aminek magyar jelentése „alkalmazásspecifikus integrált áramkörök” (Application-Specific Integrated Circuits).
Az ASIC-ek nagyon ismertek és nagy becsben tartják őket, mert a versenytársak GPU-jával és CPU-jával összehasonlítva őrült mennyiségű kriptopénzt termelnek. De ha annyira jók, miért nem említettem őket korábban? Nos, leginkább azért, mert nagy viták tárgyát képezik. Amikor az ASIC vállalat bejelentette a gép új verzióját, a bejelentés felháborodást váltott ki a kriptopénz közösségben. Sokan az ilyen gépek teljes betiltását követelték. Hogy miért?
Mert az ASIC-k olyan erősek, hogy megfosztják a többi bányászt, akik GPU vagy CPU rigeket használnak, attól a lehetőségtől, hogy lépést tartsanak mind a hash sebesség, mind a bevétel tekintetében. Az ASIC-ek emellett bizonyos kriptovaluták gazdaságát is felforgatták. Képzeljük el, milyen káosz alakulna ki, ha a bevételek többsége egy ASIC-farmmal rendelkező bányászhoz kerülne.
A legjobb módszer – kriptovaluta bányászat otthon
Most, hogy már tisztában vagy azzal, hogyan lehet kriptovalutát bányászat otthon és a különböző módszerekkel, melyik a legjobb módszer?
A számodra legmegfelelőbb módszer kiemelten függ néhány kulcsfontosságú részlettől:
- Hajlandó vagy-e pénzt költeni a kezdéshez? Ha igen, mennyit?
- Szeretnéd, ha lenne egy saját bányászgépet/riged? Ha igen egy, vagy több bányászgéppel akarod csinálni?
- Ha saját bányászgépeket szeretnék felmerül a kérdés van-e elég, vegy megfelelő helyed, ahol a hő, zaj, a sok alkatrész stb elfér és nem zavar?
Ezek és még sok hasonló kérdés fogja meghatározni a számodra legjobb módszert a kriptopénz bányászatához. Általánosságban elmondható, hogy a GPU és a felhőbányászat tűnik a két nagy lehetőségnek, amit az emberek többnyire szeretnek és előnyben részesítenek. A CPU bányászat lassú és fárasztó, míg az ASIC bányászat nagyon kiszámíthatatlan, különösen az utóbbi időben.
Ha saját rig-et akarsz építeni, akkor a GPU a legjobb megoldás. Ha nem akarsz egy fillért sem költeni és csak minél hamarabb belevágni, akkor adhatsz egy esélyt a CPU-bányászatnak. Ha azonban hajlandó vagy kockáztatni és nem félsz a vitáktól az ASIC-k is nagyszerű választás lehet. És végül, ha nem akarsz sem rigekkel, sem más típusú gépekkel foglalkozni, a felhőbányászat a legjobb választásod a kriptopénz bányászatához! (feljebb találsz ehhez segítő linkeket)
Melyik kriptopénzt érdemes bányászni?
A felszerelés kiválasztása attól is függ, hogy milyen típusú kriptopénz bányászatot tervezel. A nyilvánvaló kedvencek közé tartozik a Bitcoin, az Ethereum vagy a Dash. Ne feledd azonban, hogy a Bitcoin bányászata valószínűleg a legtrükkösebb mind közül. Mivel az érme annyira népszerű, hogy világszerte sok bányász hangolódik arra a néhány poolra, ami létezik és megpróbál legalább egy kis Bitcoin-t elcsípni. Ez azt eredményezheti, hogy számtalan órát kell várnod, amíg az első Bitcoin-cseppek elkezdenek beérkezni.
Ezt szem előtt tartva valószínűleg az lenne a legjobb, ha az Ethereumhoz vagy más, kevésbé népszerű kriptopénzhez húznál – például Ethereum Classic, Bitcoin Gold, Flux, Firo, Ravencoin, stb. Attól függően, hogy milyen módszert választasz, nézd meg az árakat, számold ki, hogy a befektetésed megtérülése mikor következne be, matekozz egy kicsit és pillanatok alatt ki fogod találni!
Következtetés – kriptovaluta bányászat otthon
Ahogy valószínűleg észrevetted, sokféle módon lehet kriptopénzt bányászni. Ezek csupán a főbb módszerek, ha szeretnéd, akár el is felejtheted a bányászatot és belevetheted magad a Bitcoin-csapokba, de ez egy teljesen más történet egy másik napra. De ez is egy lehetőség!
Egy dolog, amit nem csak megjegyezni, hanem azonnal meg is kell tenned, az egy kriptopénz tárca létrehozása. Döntsd el, hogy milyen típusú kriptovalutát szeretnél bányászni és egyszerűen nézz utána az adott valutához tartozó tárca lehetőségeknek. Én erősen ajánlottam már többször is a Ledger Nano-t és a Trezor -t, illetve a Coinbase-t, ezek valóban megbízhatóak.
Az olyan érmékhez, mint a Bitcoin, az Ethereum vagy a Litecoin, nem lesz gond, ha azonban a kevésbé ismert valutákat szeretnél bányászni, akkor lehet, hogy egy kicsit keresgélnie kell, amíg talál egy jó hírű tárcát. Erre is van jó példa, például az egyik legjobb, determinisztikus kripto pénztárca amit eddig láttam, az ZelCore.
Egy biztonságos és jó hírű tárca beszerzése a legfontosabb feladat
…ha kriptopénz bányászattal kezdesz. Képzeld el, ha egy évig bányásznál és az összes megtakarításodat ellopnák csak azért, mert nem figyeltél eléggé a pénztárca kiválasztásakor és egy gyanúsat választottál, amit feltörtek.
Ha komolyan gondolod és keresed a kriptopénz bányászatának legjobb módját, akkor azt javaslom, hogy vásárolj hardvertárcát (Ledger Nano-t, vagy Trezor -t)- ezek a legbiztonságosabb és legmegbízhatóbb kriptopénz tárcák. Remélem elhiszed nekem, ezen nem érdemes forintoskodni, mert hatalmas a kockázata annak hogy kivarázsolják a zsebedből a keményen megdolgozott kriptódat.
Nos, itt a vége a kriptobányászatról szóló bemutatómnak. Lefedtünk néhány különböző témát és feltártuk a kriptopénz bányászati módszerek különböző fajtáit. Ne feledd – a számodra legmegfelelőbb módszer attól függ, hogy mit szeretnél és milyen erőforrásokkal rendelkezel, ezért válassz körültekintően! Ha úgy döntesz, hogy adsz egy esélyt a bányászatnak, sok sikert kívánok!