Mi az Ethereum, vagy éter? Az Ether egy olyan tranzakciós token, amely megkönnyíti a műveleteket az Ethereum hálózaton. Az Ethereum-hálózathoz kapcsolódó összes program és szolgáltatás számítási teljesítményt igényel és ez a számítási teljesítmény nem ingyenes. Az éter egyfajta fizetőeszköz a hálózat résztvevői számára, hogy a hálózaton a kért műveleteket végre tudják hajtani. Bár az éterre úgy is gondolhatunk, mint az Ethereum-hálózat kriptopénzére, képletesen szólva pontosabb, ha a hálózat „üzemanyagaként” emlegetjük. Az éter követi és megkönnyíti a hálózaton belüli összes tranzakciót.
Ez a folyamat jelentősen eltér a hagyományos kriptopénzek működésétől. Mindazonáltal az éter rendelkezik néhány olyan tulajdonsággal, amely más kriptovalutákhoz, például a bitcoinhoz teszi hasonlóvá.
Az Ethereum technológia megértése
Az ETH technológia a blokklánc-fejlesztést használja arra, hogy kiváltsa a fogyasztói adatok, köztük a pénzügyi nyilvántartások harmadik fél internetes vállalatok általi tárolását. A blokklánc egy egyedi típusú adatbázis. A blokkláncban az adatokat blokkokban tárolják, amelyek időrendi sorrendben vannak egymáshoz láncolva. A blokkláncot eredetileg a bitcoin-tranzakciók rögzítésére használták. Ma már a legtöbb jelentős kriptovaluta alapját képezi. Az Ethereum modell célja, hogy olyan helyzetet teremtsen, amelyben a fogyasztók személyes adatai kevésbé sérülékenyek a hackerekkel szemben, mivel azokat nem egy vállalat tárolja.
Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin worksA többi kriptovalutához hasonlóan az Ethereum is egy csereeszköz
Más kriptovalutáktól eltérően azonban az ether tokeneket csak egy meghatározott célra lehet használni, decentralizált alkalmazások számításának megkönnyítésére az Ethereum hálózaton. A felhasználók más kriptovalutákat is cserélhetnek ether tokenekre, de az ether tokenek nem helyettesíthetők más kriptovalutákkal, hogy számítási teljesítményt biztosítsanak az ETH tranzakciókhoz. Az Ethereum hálózat támogatja a digitális, decentralizált alkalmazások, az úgynevezett dapp-ok építését és futtatását üzleti és személyes használatra. Az ezen műveletek végrehajtásához szükséges számítási erőforrásokat nyomon követik és ether tokenekkel fizetnek érte.
Egy fejlesztőnek, aki Ethereum-alkalmazásokat készít, díjakat kell fizetnie az alkalmazások Ethereum-hálózaton való elhelyezéséért és futtatásáért és egy felhasználónak, aki ilyen alkalmazásokat használ, fizetnie kell az alkalmazás használatáért. Az éter az ilyen fizetéseket lehetővé tevő médiumként működik. Egy olyan fejlesztő, aki olyan alkalmazást készít, amely minimális hálózati erőforrásokat használ, kevesebb ether tokent fog fizetni, mint egy olyan fejlesztő, aki nagy erőforrásigényű alkalmazásokat készít. Ahogy egy nem hatékony motornak több üzemanyagra van szüksége, egy hatékony motor pedig kevesebbet fogyaszt, úgy az adatéhes alkalmazásoknak is több éterre van szükségük a tranzakciók feldolgozásához. Minél több számítási teljesítményre és időre van szüksége egy alkalmazásnak, annál magasabb a művelet elvégzéséért felszámított éterdíj.
Miben különbözik az Ether a Bitcointól?
Az éter a világ második legnagyobb virtuális pénzneme a piaci kapitalizáció alapján 2021-től. Piaci értéke alapján a második helyen áll a Bitcoin (BTC) után.1 A Bitcoin 2009. január 3-án jelent meg először, míg az ETH élő blokkláncát 2015. július 30-án indították el. A bitcoinnal ellentétben az ether tokenek teljes számának nincs abszolút felső határa, a keresletnek megfelelően folyamatosan változik és növekszik. Ennek eredményeként az Ethereum blokklánca jelentősen nagyobb, mint a bitcoin blokklánca és várhatóan a jövőben is megelőzi a bitcoint. Egy másik fontos különbség a kettő között, hogy míg a bitcoin blokklánc egyszerűen csak egy számlakönyv, addig az Ethereum blokklánc közreműködői több kódot építhetnek be a tranzakciókba, létrehozva az úgynevezett „okos szerződéseket„. Az Ethereum-hálózat tranzakciói tehát végrehajtható kódot tartalmazhatnak, míg a bitcoin-hálózat tranzakcióihoz kapcsolódó adatok általában csak nyilvántartási célokat szolgálnak.
A két virtuális pénznem között az új blokk létrehozásához szükséges idő is eltérő
Az Ethereum blokkláncában egy új blokk megerősítése másodpercek alatt megtörténhet, míg a bitcoin megfelelője percekig tart. És ami a legfontosabb, a hálózatok általános céljai is különböznek. A Bitcoin biztonságos, peer-to-peer decentralizált fizetési rendszerként a hagyományos valuták alternatívájaként jött létre.
Az ETH platformot a szerződések és alkalmazások megkönnyítésére hozták létre, az éter pedig az a médium, amelyen keresztül ezek a tranzakciók lehetővé válnak. Az étert soha nem arra szánták, hogy alternatív valuta legyen, vagy más csereeszközöket helyettesítsen. Inkább az a célja, hogy megkönnyítse és pénzzé tegye az Ethereum platform műveleteit. Elméletileg a két technológiának nem kellene versenyeznie egymással. Az Ethereum blokklánc valójában a bitcoint támogatja. Így bár funkcionális szempontból nem versenyeznek egymással mivel különböző okokból fejlesztették ki őket, és eltérő belső dinamikával rendelkeznek, mindkettő hatalmas befektetéseket vonzott a befektetők részéről. Tehát azt lehet mondani, hogy a két technológia versenyez a befektetői dollárokért.
Tervek az Ethereum -ra vonatkozóan
Az Ethereum fejlesztői 2017-ben kezdtek el dolgozni azon, hogy a hálózatot a proof-of-work (PoW) rendszerről proof-of-stake (PoS) rendszerre állítsák át. Az új alaphálózatot Ethereum 2.0 néven ismerik.3 Az Ethereum 2.0-ra való frissítés célja, hogy az alaphálózat gyorsabbá és biztonságosabbá váljon. A tervezett frissítés támogatói szerint ez lehetővé tette, hogy másodpercenként több ezer tranzakciót bonyolítsanak le. A PoW rendszerben az úgynevezett „bányászok” egymással versenyezve nehéz matematikai problémákat oldanak meg, hogy a számítógépeiken keresztül érvényesítsék a tranzakciókat.
Az új PoS rendszerrel az Ethereum-hálózat az összes új tranzakció feldolgozásában a „stakerekre” (és nem a bányászokra) támaszkodik majd, akik már rendelkeznek néhány ether token-nel. Az Ethereum 2.0 hálózaton egy tranzakció érvényesítéséhez a staker-nek ether tokeneket kell befizetnie egy kriptopénz tárcába. Az ether tokenek pénztárcába történő befizetéséhez a stakereknek okos szerződést, vagyis az Ethereum blokkláncán lévő, kód segítségével automatikusan végrehajtott szerződést kell használniuk. A PoW rendszerrel ellentétben a stakereknek nem kell jelentős mennyiségű számítási teljesítményt felhasználniuk, mivel véletlenszerűen választják ki őket, és nem versenyeznek más bányászokkal. A stakereknek nem kell blokkokat bányászniuk, inkább blokkokat hoznak létre, amikor kiválasztják őket és validálják a javasolt blokkokat, amikor nem.
Ezt az érvényesítési folyamatot „tanúsításnak” nevezik
Az Ethereum honlapja szerint az attestálásra úgy lehet gondolni, hogy „ez a blokk jónak tűnik nekem”. Az ebben a folyamatban résztvevők jutalmakat kaphatnak mind az új blokkok javaslata, mind a már látott blokkok tanúsítása esetén. 2020. december 2-án az Ethereum alapítója, Vitalik Buterin egy ütemtervet adott ki az ETH 2.0 kiadására vonatkozóan. És bár az új ETH blokklánc első blokkja 2020. december 1-jén jött létre, az ütemterv egyértelművé tette, hogy az Ethereum teljes megvalósítása még eltart egy ideig. Bár a platform hivatalosan is átállt a 2.0-s verzióra, a számítási teljesítmény továbbra is a bányászoktól függ.
Hol lehet Ethereumot vásárolni?
Több online tőzsde is lehetővé teszi a ETH vásárlását, például a Coinbase, vagy a Binance, emellett a Crypto.com és a CoinMetro is. Emellett világszerte megjelentek a Bitcoin ATM-ek, az internetre csatlakoztatott kioszkok, amelyekben hitelkártyával vagy készpénzzel lehet Ethereumot is vásárolni.