A nemzetközi jelentések és a közelmúltban történt incidensek azt mutatják, hogy a kriptovaluta átverés módszerek egyre gyakoriabbak és egyre erősebbek. A kriptopénz fokozatosan megragadja a média figyelmét és így a kriptovaluta átverés különböző típusait is. A kriptovaluta átverés tendenciák évről évre minden előzőnél magasabb szintre emelkednek. A kriptopénzekkel való pénzmosás nem új jelenség. A CipherTrace jelentése szerint a kriptobűnözők például 2021 április végéig 432 millió dollárt mostak tisztára. A tisztára mosott összeg mintegy 56%-a a DeFi-hez kapcsolódott.
Figyelemre méltó, hogy ez a szám meghaladta az egész 2020-as évet, amely 1,9 milliárd USD veszteséget jelentett és a 2019-es évet, amely rekordot döntött a kriptopénz és bitcoin átverések 4,5 milliárd USD veszteségével. A kriptopénz átverés egy közelmúltbeli releváns idézete lehet Elon Musk-imitátorok, akik 2 millió dollár sikkasztását hajtották végre. A lopás egy hamis ajándékozás része volt. A hírességnek álcázott csalók azt ígérték, hogy megsokszorozzák a kriptopénz befektetéseket, de ehelyett zsebre tették az összegeket.
Egy másik jelentős kriptovaluta átverés esete egy brit nőt érintett, aki 9 000 font, azaz kb 3.5 milló forint értékű összes megtakarítását elvesztette kriptopénz befektetésen.
Másik öt megfejthetetlen kriptovaluta átverés
Mielőtt biztonsági intézkedéseket hoznánk a kriptovaluta átverések megelőzésére, fontos megérteni a kripto tér azon területeit és aspektusait, amelyeket a bűnözők és a hackerek leginkább kihasználnak. Az Analytics Insight összeállított egy kriptopénz átverések listát öt kriptopénz átverésről.
#1. DeFi / kriptovaluta átverés
A DeFi a „decentralizált pénzügyek” rövidítése, amely kísérletet tesz a hagyományos kereskedési módszerek és modellek felújítására és átalakítására. A decentralizált pénzügyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy kriptovalutáikat feltegyék valahova stakelni és a kamatok révén maximális nyereséget biztosítsanak.
Míg egyes neves DeFi platformok maximális hozamot biztosítanak a pénzkölcsönzéssel, addig mások átverések. Az ilyen színlelt platformok súlyos profitot ígérve csalogatják a befektetőket pénzkölcsönzésre, de a befektetők kölcsönadott pénzét zsebre teszik. Az ilyen csalások olyan ravaszul kivitelezettek, hogy a befektetők gyakran nem tudják visszaszerezni az elvesztett összeget.
#2. NFT token átverések
A Nonfungible Tokens vagy NFT a jelenleg meglehetősen népszerű. Az NFT-nél fennáll a duplikáció veszélye. Speciális hashtag kódokat tartalmaz és aki a hashtag kódokat kezeli, azé a hatalom. Vannak olyan bejelentett esetek, hogy az NFT hack helyreállítása nehéz, mivel a hashtag kódok megfejtése nem egy laikus feladata.
#3. Altcoin Pumps and Dumps átverések
A pump and dump rendszerek nem újdonságok. Ezek az értékpapírcsalások egy évtizedek óta létező formája, amely eredetileg a részvénypiacokra összpontosított és már a kriptó térben is használják a kis kapitalizációjú coinokra. A részvénypiaci pump and dump rendszer úgy működik, hogy a befektetők egy kis csoportja kiválasztja és megvásárolja egy alacsony piaci kapitalizációjú vállalat részvényeit és ezzel kezdeti árfolyamugrást okoz.
Ezután call centerek (közismertebb nevükön kazánházak) hívják fel a potenciális magánbefektetőket azzal a céllal, hogy hamis információkkal meggyőzzék őket a részvények megvásárlásáról, azt állítva, hogy a részvények jelentős nyereséget fognak elérni. Amint elegendő befektetőt vezettek félre a részvény megvásárlására és az árfolyam eléggé megemelkedett, a befektetők kezdeti csoportja eladja a részvényeit, hogy profitot termeljen, mielőtt az árfolyam összeomlik és az összes következő befektető súlyos veszteséget szenved.
Ez a fajta értékpapírcsalás a kriptopénzpiacokon is megjelent. Bár a működési mód megváltozott, a pump and dump rendszerek a szabályozatlanság miatt az altcoin-piacon is élnek és virulnak.
#4. Vírusok és rosszindulatú programok által okozott csalások
Az új stratégiák és kreatív kísérletek a befektető pénztárcájába való betörésre időnként fárasztóak lehetnek. A pénztárca feltörésének új módjainak megkerülése érdekében a hackerek és a bűnözők a kriptotárcákhoz való hozzáférés megszerzéséhez az ősrégi rosszindulatú programokhoz és vírusokhoz folyamodnak. Már csak ezért is a kétfaktoros hitelesítés elengedhetetlen védőpajzs lehet a kriptotárcák számára. VIGYÁZZ A KRIPTÓDRA! A legjobb hardwares kripto pénztárcák: a Ledger Nano és a Trezor.
#5. Hamis ICO-k
A hamis Initial Coin Offering (ICO) egy olyan probléma, amely még mindig elterjedt és aggasztja a kripto befektetőket. A 2017-es év az ICO-csalások robbanásának tanúja volt, amikor a hamis ICO-k aránya elérte a 80%-ot. Szerencsére a következő években ez a szám csökkent. A hamis ICO-k még ma is aggodalomra adnak okot a befektetőknek. Például a Big Coin 6 millió dollárt lopott el az ügyfelektől.
Bár azt mondhatnánk, hogy a lista véget ért, sajnos azonban ennél sokkal több kriptovaluta átverés létezik, a fentiekben csak a leggyakoribbakat érintettük.
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission) figyelmeztet a kriptovaluta átverés, illetve a befektetési csalások sokszoros növekedésére
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) 2021 május 17-én jelentést tett közzé a kripto befektetési csalásokról. Az átverések 80 millió dolláros veszteséget okoztak. Az FTC megállapította, hogy a 20 és 40 év közötti korosztályba tartozó befektetők leginkább az ilyen kriptopénz és bitcoin átverések áldozatai.
LÉGY ÓVATOS ÉS VIGYÁZZ A KRIPTÓDRA
(…mert a kriptovaluta átverés nem ismer határokat!)