A metaverzum világáról beszélni kicsit olyan érzés, mint a 70-es és 80-as években az internetről beszélni. Amikor a kommunikáció új formájának építőköveit lerakták, találgatások kezdődtek arról, hogyan fog kinézni, és hogyan fogják az emberek használni. Mindenki beszélt róla, de csak kevesen tudták, hogy mit is jelent valójában, vagy hogyan fog működni. Visszatekintve, nem egészen úgy alakult, ahogyan azt néhányan elképzelték.
Mivel azonban a metaverzum 2024-re 800 milliárd dolláros piac lesz, és olyan technológiai óriások, mint a Facebook, vagyis már a „Meta”, a Microsoft, az Apple és a Google nagy összegeket fektetnek be a megvalósításába, itt az ideje, hogy kiderítsük, mit is jelent ez a homályos és összetett fogalom. Kezdjük a legelején….
Szóval, mi is pontosan a metaverzum?
Bár a kifejezés az elmúlt néhány évben terjedt el, a metaverzum szót valójában Neal Stephenson író alkotta meg 1992-ben megjelent Snow Crash című sci-fi regényében. Könyvében Stephenson a metaverzumon egy olyan mindent átfogó digitális világot értett, amely a valós világgal párhuzamosan létezik.
A metaverzum az internet és a számítástechnika 3D-s változata
Amikor a két technológia, az internet és a számítástechnika először jelent meg, minden interakció elsősorban szövegalapú volt. Például az e-mailek, üzenetek, felhasználónevek, e-mail címek. Aztán lassan egyre inkább médiaalapúvá váltak a fotók, videók, livestreamek megjelenésével. A felhasználói felület és a felhasználói élmény következő emelkedése a 3D-be történt.
Másodszor, ha úgy gondolunk a mobiltelefonokra, hogy egy számítógépet helyezünk a zsebünkbe, és az internet mindig elérhető, akkor gondoljunk a metaverzumra úgy, hogy mindig egy számítógépen belül és az interneten belül van.
Sok szakértő úgy tekint a metaverzumra, mint az internet 3D-s modelljére. Alapvetően egy, a fizikai világgal párhuzamos hely, ahol a digitális életünket töltjük. Egy hely, ahol neked és más embereknek is van egy avatarod, és az ő avatarjukon keresztül lépsz kapcsolatba velük. Egyesek azt is állítják, hogy a metaverzum a szó legszorosabb értelmében valójában még nem is létezik.
Lényegében a metaverzum az internet 3D-s változata, amely a fejlődés logikus következő lépcsőfokának tekinthető, és amelyhez ideális esetben egyetlen átjárón keresztül lehet hozzáférni.
Gondoljunk csak bele…
Az internetet a 90-es években információs szupersztrádaként írták le, de ez inkább csak egy kifejezés volt, amely a hálózatba kapcsolt számítógépek lehetséges jövőjére utalt, mintsem egy tényleges autópályára. Ahogy fejlődik, a metaverzum is egyenértékű lesz a valós világgal, és sokkal elosztottabb, demokratikusabb, folyékonyabb és változatosabb lesz.
Bár a metaverzum meghatározásáról szóló diskurzus esetről esetre eltér, a legegyszerűbben fogalmazva egy közös virtuális térről van szó, amely interaktív, magával ragadó és hiperrealisztikus. Ez magában foglalná a saját testreszabott avatárt és digitális eszközöket is, amelyeket valószínűleg egy blokkláncban rögzítenek.
A metaverzum nem csak egy videojáték?
Bár a metaverzum sokkal kiterjedtebb, mint egy videojáték, úgy tűnik, hogy a játékvilág már elfogadta a legkezdetlegesebb formáját. Vegyünk például egy olyan online lövöldözős játékot, mint a Fortnite, ahol a felhasználóknak egy személyes avatárjuk van, amellyel kapcsolatba léphetnek és interakcióba léphetnek más játékosok avatárjaival, miközben virtuális valutát is keresnek, hogy feloldhassák az avatárjuk ruháit.
Az elképzelt metaverzumhoz talán a Second Life játék áll a legközelebb, egy szimulációs játék, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a virtuális valóságban vásároljanak, egyenek, zuhanyozzanak, és mindent megtegyenek, amit a való életben is tennének. A technológusok szerint a metaverzum a virtuális valóság élményét a következő szintre emeli, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy a virtuális világban lebegve a földvásárlástól kezdve(pl a TCG.world) a partik szervezésén át a házasságkötésig mindent megtehessenek a digitális avatarokon keresztül.
Hogyan férhetsz hozzá a metaverzumhoz jelenleg?
Bár jelenleg nincs egyetlen átjáró sem a metaverzumhoz, a szakértők azt javasolják, hogy szerezzünk be néhány hardvert, hogy valóban elmerülhessünk az élményben. Ez lehet a megfizethető, 10 dolláros Google Cardboardtól kezdve a középkategóriás, 300 dolláros Oculus Quest 2 headsetig, vagy akár a kiváló minőségű, 999 dolláros Valve Index VR-ig, a pénztárcádtól függően.
Baggili kiberbiztonsági szakértő szerint a metaverzum felépítése jelenleg az Apple App Store-éhoz hasonló. Ezen a ponton több olyan platform van, amely a virtuális valóságban, a kiterjesztett valóságban és a kiterjesztett valóságban kínál élményeket, amelyek olyanok, mint a különböző alkalmazások, amelyeket az App Store-ból tölthetünk le. De nincs egyetlen portál, amelyen keresztül az emberek hozzáférhetnének ezekhez, valahogy úgy, ahogy a Yahoo a kezdeti időkben létrehozott egy portált az internet használatához.
Ez viszont ahhoz vezetett, hogy több technológiai nagyágyú is különféle élményeket kínált, a játékoktól és a virtuális munkaterületektől kezdve az élő szórakoztatáson át az ingatlanokig. Ide tartoznak az olyan platformok, mint a Decentraland, az Axie Infinity, a TCG World, a Sandbox, és a Fortnite.
Sok szakértő azonban azt is állítja, hogy nem feltétlenül van szükség VR-headsetre ahhoz, hogy a metaverzumba lépjünk.
A zsebünkben lévő okostelefonokon, a nappalinkban lévő Alexákon és a körülöttünk lévő világ kameráin keresztül állandóan az interneten vagyunk. Általában okostelefonon keresztül lépünk be a metaverzumba, de gyakran passzívan leszünk benne.
Naponta több százmillióan férnek hozzá a valós időben renderelt 3D-s virtuális világokhoz tableteken és okostelefonokon keresztül. Egy évtized múlva valószínűleg továbbra is ezek az eszközök lesznek az elsődleges módja annak, hogy hozzáférjünk a metaverzumhoz.
Szóval, mi értelme van a metaverzumnak valójában?
Tekintettel arra, hogy a metaverzum nagy értékű előrejelzés, a digitális gazdaság növekedésének egyik főszereplőjeként emlegetik. A metaverzum fogja növelni a digitális gazdaságot, amely a világgazdaság elsődleges növekedési hajtóereje. Bár a metaverzum már most is a szórakozás, a divat, a játék és még a bulizás jövőjének tekintik, a szakértők szerint a legjobb esetben valószínűleg az oktatásban lehet majd használni.
Ahogyan a boncolást is sokkal jobban megértjük, ha ténylegesen elvégezzük, nem pedig csak olvasunk róla, a 3D-alapú oktatás valószínűleg sokkal jobb lesz, mint mondjuk az iskolai oktatás a Skype, vagy a Zoom segítségével. A valós világban nem létező virtuális országok megvásárlása befektetési lehetőség lehet a gyors pénzkeresésre, de a metaverzum igazi értéke az, ha olyan módon használják majd, amely a pénzen túl értéket hoz az emberek életébe.
De vajon biztonságos-e a metaverzumban lenni?
Valószínűleg oka van annak, hogy a metaverzum fikciós próbakövei, köztük a Ready Player One és a Snow Crash, komor disztópiákban játszódnak. A metaverzumról folytatott beszélgetések egyik fő témája, hogy vajon képes-e biztonságos és felelősségteljes, magával ragadó környezetet teremteni.
A példa kedvéért például a Facebook anno tűz alá került, miután egy nő arról számolt be, hogy szexuálisan zaklatták és „gyakorlatilag csoportosan megerőszakolták” a metaverzumban. A digitális magánélet védelmével foglalkozó szakértők továbbra is arra hívják fel a figyelmet, hogy a metaverzum a végső megfigyelési eszköz lenne.
A metaverzum nemcsak a szemmozgásodról, a kézmozdulataidról, a szobád alakjáról és még sok másról gyűjthetne adatokat. Ki kell találnunk egy jogi keretet is arra vonatkozóan, hogy mi történik, ha egy virtuális platformon zaklatnak, tekintettel arra, hogy ez valós következményekkel jár, mivel annyira elmerülsz a technológiában.
A metaverzum feltételezi a technológiába vetett hallgatólagos bizalmat, ahogyan a Google Mapsre hagyatkozunk útbaigazításért, még akkor is, ha sosem vagyunk igazán biztosak benne, hogy a megfelelő helyre vezet-e minket. Van ez a sok jogi dolog, amit át kell gondolnunk és aktívan követnünk kell, ha felelősségteljesen akarjuk fejleszteni ezeket a technológiákat.
A metaverzumban fogunk élni néhány év múlva?
Egyes szakértők úgy vélik, hogy 2030-ra az emberek nagy része valamilyen módon a metaverzumban fog élni. De a jelenlegi megszállottság ellenére az elképzelésnek még sok munkára van szüksége. Az első kihívást a szükséges hardverek hozzáférhetősége jelenti majd.
Aztán ott van még az interoperabilitás szükségessége, amely lehetővé teszi, hogy a virtuális tárgyakat, például ruhákat vagy autókat egyik platformról a másikra lehessen vinni. Sok szakértő szerint ez elengedhetetlen a metaverzum működéséhez. Lesznek jogi és kereskedelmi kihívások is, eltekintve attól, hogy kitaláljuk, ki lesz itt a rendőrség. Az sem garantált, hogy az emberek a metaverzumban akarnak majd lógni.
Talán csak időszakosan fogunk a metaverzumban élni
Mi is élvezzük, hogy felvehetjük a VR-szemüveget, de nem tartjuk rajta sokáig. Vagy talán egy évtized múlva nevetni fogunk ezen a cikken, és arra fogunk gondolni, hogy milyen naivak voltak az emberek, amikor megkérdőjelezték a metaverzum felemelkedését.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:
- Mi az a volatilitás?
- Mi az a Web 3.0 pontosan? (definíció)
- Mi az a hiperinfláció és miért érdemes számolni vele?
- Mik azok a Dapp -ok? Elmagyarázzuk…
- Pontosan mi a kriptovaluta, vagy kriptopénz?
- A kriptovaluta vásárlás izgalmas dolog. Íme 10 dolog, amit tudnod kell