Igen… a kriptovaluta vásárlás izgalmas dolog, de egyben kockázatos is. A dogecoin amerikai televíziós szereplései és a bitcoin növekvő elfogadottsága, pontosabban a kriptopénzek minden eddiginél szélesebb közönséghez jutnak el. Az egekbe szökő árak bizonyára csábítóak az újonnan érkezők számára, de tisztában kell lenniük a kockázatokkal, mielőtt beleugranak.
Ha csak most kezdesz el foglalkozni a kriptovalutákkal és azon gondolkodsz, hogy érdemes-e befektetned, íme 10 dolog, amit tudnod kell, mielőtt bármit is vásárolnál. Még ha régi profi is vagy, valószínűleg ismersz valakit, aki kíváncsi, mert a tévében vagy a barátjától, ismerősétől hallotta, hogy valamilyen érme ára szárnyal és gyorsan meggazdagodhat a kereskedésével. Kérjük, oszd meg vele ezt a bejegyzést.
Kriptovaluta vásárlás – 10 hasznos tipp, hogyan fogj hozzá:
#1. Ne tegyél bele többet, mint amennyit megengedhetsz magadnak, hogy elveszítsd
A kripto kockázatosabb, mint sok más befektetés. Semmi sem garantált a volatilitáson kívül. Ráadásul a legtöbb esetben nem szabályozott. Erre nincs FDIC-biztosítás, de a kriptopénzek árai percről percre vadul ingadoznak.
Miközben a bika piac a dübörög, előtte fájdalmas és hosszadalmas korrekciókat élt át és szinte biztosan újra át fog, a piac folyamatosan hullámzik. A veszély mértéke változó. A Bitcoin, az eredeti kriptopénz már több mint egy évtizede létezik és lényegesen kisebb a valószínűsége, hogy eltűnik, mint a legtöbb más érme esetében. De ez sem mentes a kockázattól.
#2. Alapos kutatás a kriptovaluta vásárlás előtt
Mielőtt jelentős összeget fektetnél be bármilyen digitális valutába, tölt el órákat a technológia kutatásával, hogy megértsd az értéket és a kockázatokat.
Olvass el mindent, amit csak találsz a témában. A Kriptovalutak.eu ebből a szempontból kiváló kiindulópont. Nézz szét a közösségi fórumokon és a fejlesztői levelezési listákon. Hallgass podcastokat. Kölcsönözz könyveket a könyvtárból, vagy ebookokat, nemcsak a digitális valutáról, hanem a kapcsolódó területekről, például a kriptográfiáról, a játékelméletről és a közgazdaságtanról.
Tegyél fel sok kérdést. Ha nem érted, amit hallasz, ne félj megkérni valakit, hogy magyarázza el neked. Ha még mindig nem érted, ne feltételezd, hogy ez a te hibád, mivel lehet, hogy csak zagyvaságokat beszélnek, vagy túl mély az információ és még nincs elég háttérinfód a témáról. Az őszinték időt szánnak arra, hogy segítsenek, de még akkor is óvakodj és légy résen. Ne vegyél meg kapásból valamit csupán mert avalki aki számodra hiteles azt mondta. Végezz saját kutatást. Indulj el pl a Kripto Lexikonnal. Olvass, kutass és kutass tovább.
És még ha meg is vagy győződve róla, keress szkeptikusokat, hidd el nincs hiány belőlük, és vedd figyelembe az ő érveiket is.
#3. Állj ellen a kimaradástól/lemaradástól való félelemnek
Ha az egyetlen ok, amiért befektetsz valamibe, az az, hogy ne maradj le semmiről, akkor az egyetlen dolog, amiről nem maradsz le, az az, hogy mindent elveszítesz. A kimaradástól való félelem biztos módja annak, hogy tönkretedd az évek során felhalmozott vagyont. A probléma az, hogy ez egy zsigeri reakció valamire, amit először meg kellene vizsgálni. A zsigerből való kereskedés gyorsan gyomorrontáshoz vezethet.
Tudd meg, hogy mit veszel. Tényleg ismerd meg. Az, hogy egy kereskedési alkalmazáson belépsz és azt látod, hogy egy deviza az elmúlt 24 órában 50%-kal emelkedett, nem kutatás. Lehet, hogy te vagy az a szerencsétlen, akinek egy zuhanó kriptovalutát adnak el. Minden érmének vannak pumperei, azaz becstelen promóterei, még a bitcoinnak is. Ne engedj a csoportnyomásnak, ez nem a középiskola. Gondolkodj saját magad és értékeld a befektetést érdemben. Kutatás. Aztán kutass tovább.
#4. Ha túl szépen hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg az is.
A Wall Streethez, az amerikai kongresszushoz vagy az Amerikai Ügyvédi Kamarához hasonlóan a kripto is hemzseg a sarlatánoktól. Bőven akadnak olyanok, akik azt ígérik, hogy az ő projektjük lesz az, amelyik megelőzi a bitcoint. De vajon az is? Csak egy módon derülhet ki: Kutatással.
Egyes kriptotőzsdék több mint 100-szoros tőkeáttételt kínálnak, ami azt jelenti, hogy a befektetés költségének akár 99%-át is kölcsönveheted. Ez megnöveli a profitodat, ha egy érme értéke emelkedik, de ha a másik irányba megy, akkor nagyon gyorsan kőkemény mínuszban találod magad.
#5. Ne bízz, ellenőrizd
Ezen a piacon is rengeteg a csaló. Lehet te is hallottál róla, hogy néhány gazember a Twitteren kihasználta Elon Musk szereplését a Saturday Night Live-ban, hogy egy hamis ajándékozással 100.000 dollár értékű különböző kriptókat csaljon ki az emberektől. A vígjátékshow Twitter-fiókját megszemélyesítve a csalók arra kérték áldozataikat, hogy küldjenek kis mennyiségű kriptót, hogy igazolják a címüket. Ha ezt megteszik, akkor az összeg tízszeresét kapják vissza. Ez a túl jó ahhoz, hogy igaz legyen… ilyenkor lásd lobogni a vörös zászlót.
Vagy emlékezz a „Bill Bates elajándékozza a vagyonát, ne maradj ki” őrületre. Olvasd el „A leggyakoribb kriptovaluta átverések” cikkünket és tudd meg hol és hogyan próbálják a naív embereket rászedni.
#6. Óvakodj az egység-előítéletektől
Csak azért, mert egy érmével 1 dollár körül kereskednek, még nem jelenti azt, hogy olcsóbb, mint az a coin ami több száz, vagy több tízezer dollárba kerül. Nem minden érme egyenlő. Szó szerint több ezer kriptovaluta létezik, amelyek közül néhányan a bitcoint próbálják utánozni, mások pedig más problémákat próbálnak megoldani. Mindegyikük különböző szintű fejlesztői támogatással és decentralizációval rendelkezik. Egy érme értékének meghatározása azt a kérdést jelenti, hogy hogyan és miért hozták létre az érmét. Mi a feltételezett hasznossága? Ki dolgozik rajta? Mekkora a fejlesztői közösség? Mennyire aktív a tároló a GitHubon, ahol a nyílt forráskódú szoftverek frissítéseit általában naplózzák?
Ahogy egy épület, úgy egy kódbázis is karbantartást igényel és a hanyagság miatt a struktúra nem lesz stabil. Lényeges kérdés, hogy mi az érme biztonsági modellje – proof-of-work, proof-of-stake vagy valami más? Ha az előbbi, akkor hogyan viszonyul a hashrate más PoW érmékhez? Ha nem tudod, mit jelentenek ezek a kifejezések, akkor még nem állsz készen a befektetésre. Tipp: A kriptovaluta kereskedés menete
#7. Hol és hogyan tárolod a kriptódat?
A kriptopénz olyan hordozható eszköz, mint a készpénz vagy az ékszer, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosról feltételezik, hogy ő a jogos tulajdonos. Ha egyszer elveszik vagy ellopják, akkor eltűnik. Ezért a haladó felhasználók azt tanácsolják, hogy ne bízd a digitális valuta tárcájád kriptográfiai kulcsait harmadik félre, például egy tőzsdére, mivel ezek a cégek sok helyen nagyrészt szabályozatlanok és sok helyen előfordulhatnak hackerek, vagy kilépési csalások – az ügyfelek pénzének eltűnése.
A decentralizált pénzügyi platformok az elmúlt hónapokban, években számos nagy nyilvánosságot kapott támadás áldozatául estek és az olyan központosított platformok, mint a Binance, szintén érintettek voltak. A kulcsok saját magad általi védelme azonban idegőrlő vállalkozás lehet és könnyű elrontani. Ezért van az, hogy még néhány tapasztalt befektető is inkább harmadik féltől származó letétkezelőt használ. Tudj meg többet a kripto pénztárcákról.
A kripto a kompromisszumokról szól. Megbízol magadban, hogy nem veszíted el azt a papírdarabot, vagy nem felejted el a kriptodat feloldó kulcs jelszavát? Ha nem, akkor meg kell bíznod abban, hogy valaki más tárolja a digitális értékeidet és a történelem minden okot megad arra, hogy ne tedd. A kockázatok mérséklésére létezik valami, amit több aláírással ellátott pénztárcának hívnak. Ezeket úgy lehet beállítani, hogy például két főnek is alá kell írnia egy tranzakciót ahhoz, hogy pénzt szabadíts fel egy tárcából.
Az exploitoktól eltekintve a tőzsdék bármikor megakadályozhatják, hogy kivedd a pénzed, a fizetőképességi problémáktól kezdve a jogi problémákig számos okból. Ezen túlmenően néhány tőzsde egyszerűen nem rendelkezik a szükséges infrastruktúrával ahhoz, hogy mindig működőképes maradjon. Ha nem a saját pénztárcádat működteted, nem garantálhatod, hogy az érméid felett is rendelkezel.
Mindezek mellett számos oka lehet annak, hogy miért szeretnél egy tőzsdét használni, ezért fontos, hogy ellenőrizd a felhasználói megállapodásokat és megbizonyosodj arról, hogy védve vagy a különböző eshetőségekkel szemben.
#8. A legtöbb kriptó töredékét is megvásárolhatod
Nem kell egy egész érmét megvenned. A bitcoin például nyolcadik tizedesjegyig osztható. Ha tehát kíváncsi vagy, hogyan működik ez a dolog, akár 10 dollár értékben is vásárolhatsz és csak játszadozhatsz vele.
#9. A kriptovaluta vásárlás és az adózási következmények megértése
Mint minden, így a kriptó fiat valutára váltása, vagyis inkább a profitod realizálása is adóköteles. Magyarországon jelenleg 15%-os az adó, ha kiveszed a kriptód. Illetve majdnem. A kriptó vásárlási költésged erejéig adómentes. Például, ha 100.000 Ft értékben vásároltál kriptókat aminek később felment az ára és szeretnél profitot realizáni, 100.000 Ft-ig adómentesen megteheted. De ha mondjuk 150.000 Ft-nyit veszel ki, akkor a fennmaradó 50.000 Ft után meg kell fizetned a 15%-os adót. Olvasd el a Portfolio.hu cikkét a kripto adózásról.
#10. Vásárolj költség-átlagolással és ne legyél az ár megszállottja
A piacok ingadozni fognak napról napra, óráról órára, percről percre, de bármilyen kripto, bármilyen befektetés, ami ér valamit, hosszú távú tét. Ha dopaminlöketre vágysz, menj el futni vagy nézz meg egy akciófilmet.
Mi a legjobb módja annak, hogy befektessünk és ne legyünk megszállottak? A költség átlagolás. Vásárolj egy meghatározott forint/dollár/euro-mennyiséget bármilyen kriptóból, amit szeretnél, rendszeres időközönként, naponta, hetente, havonta, vagy akár évente és ne nézz rá. Ha hosszú távon gondolkodsz, akkor nem leszel nyomás alatt, hogy eladd vagy növeld a pozíciódat a rövid távú mozgások alapján, ha költség-átlagolást használsz.
Ha tetszett a Kriptovaluta vásárlás című cikkünk, olvasd el a kapcsolódó anyagokat is alább…