Mi a Cardano (ADA)? A Cardano ADA kriptovaluta és decentralizált harmadik generációs proof-of-stake blokklánc platform. Bár osztozik más blokkláncplatformokkal, például az Ethereummal közös jellemzőiben és alkalmazásaiban, a Cardano azzal különbözteti meg magát a többiektől, hogy elkötelezett a szakértői értékelésen alapuló tudományos kutatás iránt, amely a platformja frissítéseinek építőköveként szolgál.
A Cardano fejlesztéséért három szervezet felelős: IOHK, Cardano Foundation és EMURGO. Az első kettő nonprofit alapítvány, a harmadik pedig egy profitorientált szervezet. Az IOHK, amely a Cardano építéséért felelős, egy világszerte szétszórt akadémikusokból álló csapattal dolgozik együtt, hogy kutatásokat készítsen és a bevezetés előtt felülvizsgálja a platform frissítéseit, hogy biztosítsa azok skálázhatóságát.
Cardano ADA kriptovaluta fontos tudnivalók
- A Cardano egy blokklánc- és okosszerződés-platform, amelynek kriptopénze az „ADA kriptovaluta”.
- Termékeket adott ki az identitáskezelés és a termékek nyomon követhetősége érdekében.
- A Cardano az Ouroboros-t – egy proof-of-stake algoritmust – használja a blokkok létrehozásához és a blokkláncon zajló tranzakciók érvényesítéséhez.
A Cardano megértése
Charles Hoskinson, az Ethereum társalapítója 2015-ben kezdte el a Cardano fejlesztését, és 2017-ben indította el a platformot. A Cardano az Ethereum alternatívájaként pozicionálta magát. Mindkét platformot hasonló alkalmazásokra, például okosszerződésekre használják, és céljaik között szerepel egy összekapcsolt és decentralizált rendszer kiépítése.
A Cardano az Ethereum frissített változatának tekinti magát, és az Ethereum második generációs hitelesítőjével szemben harmadik generációs platformnak kente fel magát. A blokkláncplatform célja az is, hogy banki szolgáltatásokat nyújtson a világ bank nélküli lakosságának. A Cardano fő alkalmazási területei a személyazonosság-kezelés és a nyomonkövethetőség.
Az előbbi alkalmazás olyan folyamatok racionalizálására és egyszerűsítésére használható, amelyek több forrásból származó adatok gyűjtését igénylik. Az utóbbi alkalmazás egy termék gyártási folyamatának nyomon követésére és ellenőrzésére használható a származástól a késztermékig, és potenciálisan megszüntetheti a hamisított termékek piacát.
Az „Ada kriptovaluta” a Cardano digitális valutája, és Ada Lovelace-ről, egy 19. századi grófnőről és angol matematikusról kapta a nevét, akit az első számítógépes programozóként tartanak számon.
Az Cardano ADA kriptovaluta a Coinbase és a Binance kriptotőzsdén is megvásárolható.
A Cardano mögött álló szervezetek három terméket adtak ki
Atala PRISM, Atala SCAN és Atala Trace. Az első terméket identitáskezelő eszközként forgalmazzák, amely a szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosításához használható. Például bankszámlanyitáshoz vagy kormányzati támogatásra való jogosultság igazolásához használható.
A másik két terméket arra használják, hogy nyomon kövessék egy termék útját az ellátási láncon keresztül. A Cardano egy olyan okosszerződés-platformot is fejleszt, amely stabil és biztonságos platformként szolgál majd a vállalati szintű decentralizált alkalmazások fejlesztéséhez.
A közeljövőben a Cardano csapata azt tervezi, hogy a projektfejlesztés és -végrehajtás irányítására egy demokratikus, láncon belüli kormányzási rendszert, a Project Catalystot fogja használni. Emellett a kincstárkezelési rendszerüket is át fogják alakítani, hogy a jövőbeni költségeket a Project Catalyst segítségével finanszírozzák.
Cardano követelmények
Bármely blokkláncplatform szíve az az algoritmus, amelyet a blokkok létrehozására és a tranzakciók érvényesítésére használ. A Cardano az Ouroboros algoritmust használja, amely a blokkok bányászatához a proof-of-stake (PoS) protokollt használja. A protokollt úgy tervezték, hogy a blokkok előállítása során a lehető legkisebbre csökkentse az energiafelhasználást.
Ezt úgy éri el, hogy kiküszöböli a hash power, vagyis a hatalmas számítási erőforrások szükségességét, amelyek a Bitcoin által használt proof-of-work (PoW) algoritmus működésének központi elemei. A Cardano PoS-rendszerében a tétmérés határozza meg egy csomópont blokkok létrehozására való képességét. Egy csomópont tétje megegyezik a Cardano kriptopénzének, az ADA kriptovaluta hosszú távon birtokolt összegével.
Hogyan működik az Ouroboros algoritmus?
Az Ouroboros nagy vonalakban a következőképpen működik. A fizikai időt korszakokra osztja, amelyek résidőkből, azaz rögzített időperiódusokból állnak. A résidők hasonlóak a gyári műszakokhoz. Jelenleg egy epocha öt napig, egy slot pedig egy másodpercig tart, de ezek a számok konfigurálhatók, és egy frissítési javaslat után megváltoztathatók. A korszakok körkörösen működnek: amikor az egyik véget ér, egy másik kezdődik.
Minden résnek van egy résvezetője, akit egy „sorsolási” rendszer választ ki. Ebben a rendszerben minél magasabb a tét, annál nagyobb az esély a sorsolás megnyerésére. A slot-vezetők a következő feladatokért felelősek:
- Tranzakciók hitelesítése
- Tranzakciós blokkok létrehozása
- Újonnan létrehozott blokkok hozzáadása a Cardano blokklánchoz
Az Ouroboros kis számú ADA kriptovaluta tulajdonost igényel, hogy online legyen és jó hálózati kapcsolatot tartson fenn. Az energiafogyasztás további csökkentése érdekében az algoritmus tartalmazza a tétgyűjtés koncepcióját.
Az ADA kriptovaluta tulajdonosok stake poolokba szerveződhetnek, és a protokoll végrehajtása során megválaszthatnak néhányat a pool képviseletére, így megkönnyítve a részvételt és biztosítva a blokkok létrehozását akkor is, ha néhányan közülük offline állapotban vannak.
ADA kriptovaluta – Bányászati megfontolások
A stake pool egy megbízható szervercsomópont, amely a hozzájárulást adó ada-tulajdonosok nevében a protokoll 24/7-es futtatására kötelezi magát. A stake poolok egyetlen egységben tartják a különböző érdekeltek összesített tétjét, és felelősek a tranzakciók feldolgozásáért és az új blokkok előállításáért.
Egy Proof-of-Work (PoW) rendszerben a bányászok számára a hálózatban való részvételre és a blokkok létrehozására vonatkozó gazdasági ösztönzőket a kriptopénzből származó jutalmak és a tranzakciós díjak jelentik. Az Ouroboros összegyűjti a jutalmakat egy-egy epochából, és szétosztja azokat a stake poolok és az érdekeltek között. Mindegyikük az epocha során hozzáadott tétjük aránya alapján kap jutalmat, vagyis a magasabb tétért több jutalom jár.