Hogy melyik a legjobb kriptovaluta? Szeretnél egyenesen a válaszra ugrani? A legjobb kriptovaluta top6 jelenleg a Bitcoin, Ethereum, Polygon, Stellar, Cardano és Chainlink. De ha szeretnéd érteni is, miért gondoljuk így, illetve szeretnéd megtudni milyen nézőpontok játszanak szerepek amikor egy kriptovalutát vizsgálunk, olvass tovább.
A Bitcoin, a legismertebb kriptopénz és vitathatatlanul a kriptopénz befektetések jelenlegi arany standardja, 2017-ben több mint 1300%-kal értékelődött fel. Azonban több mint egy tucat más kriptovaluta felülmúlta a Bitcoint, a nyereségük 3 300%-tól a Ripple elképesztő, 36 000%-os nyereségéig terjedt ugyanebben az időszakban. Azóta a kriptórajongók próbálják kitalálni a következő bitcoint vagy a legjobb kriptopénzt, amire rátehetik a kezüket. Az altcoinok jellemzően magasabb kockázatú befektetések a Bitcoinhoz képest, de gyakran magasabb hozamot biztosítanak egy bikapiacon.
A 6 legjobb kriptovaluta röviden:
- A legjobb értéktároló: Bitcoin (BTC)
- Tartja a legtöbb piaci lelkesedést: Ethereum (ETH)
- Legjobb Layer 2 token: Polygon (MATIC)
- A legjobb a nagy sebességű átvitelhez: Stellar Lumens (XLM)
- Az Ethereum legjobb alternatívája: Cardano (ADA)
- A legjobb a növekedési potenciál: Chainlink (LINK)
A legjobb kriptovaluták ma már nem csak valuták, hanem a mai pénzügyi világ legígéretesebb startupjainak és projektjeinek natív eszközei. Mark Cuban és Andreesen Horowitz számára a decentralizált pénzügyi (DeFi) befektetések voltak az év legnépszerűbb kripto befektetései. Íme néhány a legígéretesebb a DeFi kriptovaluták közül, amelyekből érdemes vásárolni akár Coinbase-en, vagy Binance-en.
A 6 legjobb kriptovaluta
#1. Bitcoin (BTC)
A kriptovaluták királya, a Bitcoin volt az első és a legismertebb kriptovaluta a piacon. Emellett a legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkezik, és a legtöbbet kereskedett kriptopénzek közé tartozik, ami likviditást biztosít a befektetők számára. A Bitcoin a király, ha a lakossági és intézményi elfogadottságról van szó, és az összes többi kriptovaluta elfogadottságát tekintve mind értéktárolóként, mind fizetési eszközként vezet.
Figyelembe véve, hogy a bitcoin árfolyama 50%-kal csökkent a 64 000 dollár feletti történelmi csúcsához képest, a mostani vásárlás jó befektetés lehet a jövőre nézve. Mindig is csak 21 millió bitcoin fog létezni (ennek a számnak körülbelül 15%-a elveszik), így amíg a Bitcoin felhasználói bázisa tovább növekszik, addig az eszköz ára is növekedni fog. Az Bitcoint a Coinbase-en és Binance-en is meg lehet vásárolni.
#2. Ethereum (ETH)
Az Ethereum, mint az a valuta és platform, amely az „intelligens szerződéseket” a kriptopénzpiac szókincsének részévé tette. 2015-ös bevezetése óta hatalmas növekedést ért el. Jelenleg a piaci kapitalizáció tekintetében csak a Bitcoin mögött van, az Ethereum a világ egyik legvitatottabb kriptopénz-projektjévé vált.
A szakma legnagyobb nevekből álló konzorciuma, köztük a Microsoft, az Intel, a Chase és a J.P. Morgan az Ethereumot működtető szoftver üzleti felhasználásra alkalmas verzióit készíti. Mivel az Ethereum-projekt mögött lendület és piaci lelkesedés áll, nincs okunk azt gondolni, hogy az Ethereum kifutott, és a befektetőknek érdemes megfontolniuk az Ethereumot egy kriptopénz-portfólió részeként. Az Ethereum elérhető a Coinbase-en és Binance-en.
#3. Polygon (MATIC)
A Polygon egy Ethereum sidechain, amely a DeFi gyors ütemben skálázódik. Az Ethereum magas gázdíjai rávilágítottak a hálózatok küzdelmére az Eth2-re való frissítéssel kapcsolatban. Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin kifejezte támogatását a Layer 2 skálázási megoldások iránt, amelyek az okos szerződések feldolgozásának terhét egy külön blokklánc hálózaton kezelik, és az eredményeket az 1. rétegű Ethereum láncra küldik, hogy kihasználják a skálázás és az Ethereum decentralizációjának és biztonságának előnyeit.
A 2. rétegű oldalláncok a jövőben biztosan erősíteni fogják az Ethereum ökoszisztémát, és a Polygon az elsők között van. Az eszközöket át kell hidalni bármelyik oldalláncra, így vannak bizonyos váltási költségek, amelyek ahhoz vezetnek, hogy az emberek hosszú távon a Polygonon maradnak. A Polygon elérhető a Coinbase-en és Binance-en is.
#4. Stellar Lumens (XLM)
A Stellar Lumens több szempontból is eltér a kriptopénz versenytársaitól. Célja, hogy a fizetésekhez a kriptovalutát alkalmazzunk, olyan technológiát használva, amely gyors és olcsó tranzakciókat tesz lehetővé.
A projekt célja, hogy a lakossági és intézményi befektetők számára lehetővé tegye a pénz minden formájának digitális képviseletét. A Stellar Lumens blokklánc segítségével a felhasználók XLM-et küldhetnek, de a hálózat lehetővé teszi azt is, hogy a felhasználók bitcoint és fiat valutákat küldjenek bárhová a világon. A Stellar elérhető a Coinbase-en és Binance-en is.
#5. Cardano (ADA)
A Cardano az Ethereum egyik legnagyobb versenytársa. A projektet Charles Hoskinson, az Ethereum egyik korábbi társalapítója alapította. A Cardano már proof-of-stake rendszeren működik, ez egy olyan konszenzus algoritmus, amelyre az Ethereum még csak most áll át. A proof-of-stake nemcsak gyorsabb és olcsóbb tranzakciókat tesz lehetővé, hanem környezetbarát is.
Az Ethereum a DeFi (decentralizált pénzügyi) ökoszisztémával veri a Cardanót. A Cardano egyelőre még nem adta ki az okosszerződéseket a platformján, de a Cardano a közeljövőben tervezi hozzáadni ezt a funkciót. Az Ethereum platformján már több száz decentralizált alkalmazás található, és a hálózatnak sokkal több felhasználója van, mint a Cardanónak. A Cardano elérhető a Coinbase-en és Binance-en.
#6. Chainlink (LINK)
A Chainlink (LINK) egy Ethereum token, amely a Chainlink decentralizált oracle hálózatot működteti. Ez a hálózat lehetővé teszi, hogy az Ethereumon futó okos szerződések biztonságosan kapcsolódjanak külső adatforrásokhoz, API-khoz és fizetési rendszerekhez. A Chainlink 2014-ben lépett piacra SmartContract.com néven. Röviddel az indulás után a név Chainlinkre változott, hogy jobban reprezentálja a fő piacát.
A Chainlink 2019-ben stratégiai partnerséget kötött a Google-lal. A megállapodás biztosította a Chainlink protokollját a Google intelligens szerződésekre vonatkozó stratégiáján belül. Ezt a lépést a befektetők jelentős győzelemnek tekintették, mivel lehetővé teszi a felhasználók számára a Google 2 legnépszerűbb felhőszolgáltatásához való csatlakozást. A Chainlink elérhető a Coinbase-en és Binance-en.
A kriptovaluták előnyei
A kriptovaluták számos előnyt kínálnak a hagyományos banki műveletekkel, pénzátutalásokkal és fiat valutákkal szemben.
Adatvédelem
Számos kriptovalutát a magánélet védelmét szem előtt tartva terveztek, és elfedik a kriptovaluta-alapok feladójának és címzettjének személyazonosságát. Hasonló anonimitást csak a készpénz biztosít. Fontos megjegyezni, hogy egyes kriptopénzek, például a Bitcoin és az Ethereum, csak álanonimak. Amint valaki képes egy kriptopénzcímet a személyazonosságodhoz kapcsolni, képes lesz megtekinteni az összes tranzakciót, amelyet az adott kriptopénzcímmel végeztél.
Decentralizáció
A kriptopénzek tulajdonosai egy tárcát használnak a valutájukhoz való hozzáféréshez, és pénzeszközöket fogadnak vagy küldenek egy adott tárcacímről, amely egy titkos kulcsot használ a hozzáféréshez. Néhányan tőzsdét is használnak a valuta tárolására, bár ez a gyakorlat további kockázatokkal jár.
A valuta nyilvántartása a blokkláncon létezik, amelynek egy példányát minden teljes csomóponton tárolják, egy olyan számítógépen, amely helyben vezeti a főkönyvet, és szinkronizál más számítógépekkel online. A pénzed nem egyetlen bankban van, vagy akár több száz bankban is egyszerre. A kriptovaluta főkönyvek decentralizált jellege miatt a kriptovaluták kevésbé sérülékenyek a lefoglalással vagy helyi kockázatokkal szemben, mint például a tűzesetek vagy hardverhibák. Az adatokat nem csak a helyszínen kívül tárolják, hanem világszerte másolják az összes teljes csomópontra.
Szűkösség
A Bitcoin készlete fix. Több mint 17 millió Bitcoin létezik. Azonban csak 21 millió Bitcoin fog valaha is létezni. Ez a valuta kódjába van beépítve. A rögzített kínálat a Bitcoin és más kriptovaluták hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint az arany, az ezüst vagy más nemesfémek, amelyeket történelmileg pénzként használtak. Az amerikai dollárral, a brit fonttal vagy bármely más fiat valutával ellentétben, miután a teljes készlet forgalomban van, a készlet soha nem fog növekedni, ami leértékeli a valuta vásárlóerejét.
Intelligens szerződések
Néhány kriptovaluta olyan egyedi tulajdonsággal rendelkezik, amelyet nem lehet megismételni a fiat valutákkal. Az Ethereum a legjobb példák közé tartozik az okos szerződések – lényegében a blokkláncon élő programok – erőteljes támogatásával, amelyek a tranzakciók kezelésére. Valamint számos más felhasználási módra is alkalmasak, amelyek közül néhányat talán még el sem tudtunk képzelni.
Alapszinten ezek a szerződések felhasználhatók a közvetítők vagy a letétkezelő és más pénzügyi szolgáltatások helyettesítésére. Mivel az okos szerződések a blokkláncon élnek, megváltoztathatatlan és biztonságos módját jelentik a pénz kezelésének.
Az átutalások költsége
A kriptovaluta átutalásokkal kapcsolatos költségek a valuta típusától, az átutalás típusától és az átutalás sebességétől függően pro vagy kontra lehetnek. A Bitcoin például drágává válhat, ha gyors elszámolásra van szükséged egy tranzakcióhoz.
Bizonyos esetekben a költségek kevésbé problémásak a kevésbé időigényes tranzakciók esetében. Más típusú kriptovaluták, mint például a Litecoin, gyorsan és olcsón utalhatók, ami a Ripple-alapú tranzakciók és a kapcsolódó technológia egyre szélesebb körű elfogadásához vezetett a pénzintézeteknél.
A kriptovaluták hátrányai
A kriptovaluták olyan megfontolások listájával járnak együtt, amelyek segíthetnek a befektetőknek biztonságosabb befektetéseket eszközölni. Mivel a blokkláncipar még gyerekcipőben jár, a legtöbb kriptovaluta rendkívül változékony. Ennek ellenére egyes kriptovaluták, például a stablecoinok, alacsony kockázatú befektetéseket kínálnak, amelyek magasabb hozammal kecsegtetnek, mint az olyan kockázatosabb befektetések, mint az ingatlanok.
Piaci elfogadás
A kriptovaluták ismertsége egyre nő, de a legtöbb figyelem eddig a Bitcoinra irányult. Viszonylag kevés kiskereskedő fogadja el a kriptovalutákat fizetésre, de van néhány. Az Overstock.com 2017-ben jelentette be, hogy kriptovalutákat fogad el fizetőeszközként. A fizetések a Bitcoinra, Ethereumra, Litecoinra, Dashra és Moneróra korlátozódnak, így a többi, több mint 1500 kriptovalutát hidegen hagyja.
Elavultság
Már többezer kriptovaluta bukott meg, és nyilván még lesz jónéhány amelyek ugyanerre a sorsa jutnak majd. A leggyakoribb bukás a kezdeti érme bevezetésekor (Initial Coin Offering, ICO) vagy röviddel azt követően következik be, amikor sok érme a már létező ajánlatokhoz hasonló jellemzőkkel rendelkező érmék zsúfolt piacára talál, ami szkepticizmust vált ki a befektetőkből. Más esetekben maga az ICO csak pénzszerzés volt, és az alapítók elszöktek a befektetői pénzekkel. Jelenleg az ICO-k nem szabályozottak.
Felhagyott kriptopénz projektek
A kriptovalutákba fektetett pénzek nagy része az érmék egy viszonylag kis csoportjára összpontosul. Befektetői érdeklődés nélkül a projekteket elhagyhatják, így a befektetők lényegében értéktelen digitális érmékkel maradnak.
Szabályozási kockázat
A kriptovaluták tekintetében a szabályozási kockázatnak két oldala van. Az Egyesült Államokban a kriptovalutákat szövetségi szinten nem szabályozzák, így az államoknak lehetőségük van arra, hogy szabályokat és szabályozásokat vezessenek be a kriptovalutákra vagy a kriptovaluták gerinceként szolgáló blokklánc technológiára vonatkozóan.
Másrészt egyes befektetők és pénzügyi szakértők aggodalmukat fejezték ki a kriptovaluták jövőbeli szabályozásával kapcsolatban, ami a kereslet visszaesését vagy teljes megszűnését okozhatja.
Likviditási kockázat
A befektetők és a kevésbé ismert kriptovaluták kevesebb vevőre találhatnak, ami kihívást jelenthet a pozícióból való kilépéskor.
Volatilitási kockázat
Kevés befektetési osztály vetekedhet a kriptovalutákkal, ha az árfolyam-volatilitásról van szó. Az árak egyetlen nap alatt drámaian emelkedhetnek vagy eshetnek, ami vagyonokat teremthet vagy törölhet el.
Harmadik fél kockázata
A japán székhelyű Mt. Gox Bitcoin-tőzsdét, a világ vezető tőzsdéjét 2014-ben feltörték, ami közel félmilliárd dollárnyi Bitcoin elvesztéséhez vezetett. Összesen becslések szerint 850 000, befektetők tulajdonát képező bitcoin tűnt el, ami végül csődbe kényszerítette a tőzsdét.
Biztonságos kulcsok
A kriptovalutákat gyakran digitális pénztárcában tartják, amelyet egy hosszú kód vagy egy hosszú szósorozat biztosít. A bankszámlával vagy befektetési számlával ellentétben nincs helyreállítási folyamat, ha elveszítik a jelszavát. A jelszó nélkül a kriptopénz-tárca és annak tartalma többé nem hozzáférhető.
VIGYÁZZ A KRIPTÓDRA! A legjobb hardwares kripto pénztárcák: a Ledger Nano és a Trezor.
Honnan tudni melyik lesz a legjobb kriptovaluta?
Megnézendő, ellenőrizendő jellemzők a legjobb kriptovaluta felismeréséhez..
Elfogadási arány
A kriptovaluták erősen spekulatív befektetések a legnagyobb nyereséget néha az újonnan bevezetett érmék vagy olyan érmék között találjuk, amelyek technológiája megtalálta a piacot, mint például a Dogecoin esetében. Az óvatosabb befektetők inkább az elfogadási arányt nézhetik, és a portfólióbefektetéseket olyan kriptovalutákra összpontosíthatják, amelyeket jelenleg valós tranzakciókban használnak.
Piaci capitalizáció
Egy adott kriptopénz piaci sapkája sok szempontból kéz a kézben jár a likviditással. Előfordulhat, hogy a kezdő kriptovaluták soha nem találják meg a piacot, ami megakadályozza a befektetőket abban, hogy nyereségesen kiszálljanak a pozícióból.
Ígéretes új technológia
Az Ethereum és a Polygon egyaránt a platformjukba épített innovatív technológiának köszönheti a 2017-es év sztratoszférikus növekedését, ami mindkét kriptovalutát megkülönbözteti a gyakran hasonló ajánlatok zsúfolt piacától.
Biztonsági vagy anonimitási funkciók
Az Ethereumban és számos más kriptovalutában megtalálható intelligens szerződésekhez hasonló technológiák biztonságosabbá teszik a tranzakciókat azáltal, hogy minden egyes tranzakcióra vonatkozóan szabályrendszert tesznek lehetővé. Egyes kriptovaluták, mint például a Monero, nagy hangsúlyt fektetnek az anonimitásra, elfedve a pénz feladójának és címzettjének személyazonosságát.
Ipari közüzemi szolgáltatás
Az Ethereum és a Polygon ismét jó példák a kriptovalutákra, amelyek hasznossága túlmutat az egyszerű csereeszközön. Az Ethereum a decentralizált pénzügyi forradalom alaprétege, a Polygon pedig a 2. réteg, ahol a tranzakciók és az okos szerződések méretarányosan működhetnek.
Végső gondolatok a legjobb kriptovaluta témaköréhez
A kriptovaluták és a decentralizált pénzügyi termékek még mindig alakulóban vannak. Ha még új vagy a kriptovaluták terén, jobban járhatsz, ha csak kockázati tőkét fektetsz be, és széles körben forgalmazott kriptovalutákból építed portfóliód. A kezdeti érmefelajánlások csábítóak lehetnek, különösen az ICO-kra jellemző parabolikus emelkedések miatt. Majdnem ugyanilyen gyakori az ICO-t követő meredek zuhanás.
A bevált valuták segítenek megelőzni az ingadozás egy részét, ehhez jós segítséget nyújt a legjobb kriptovaluta cikkünk és jobb likviditást biztosítanak, mint az újonnan vert kriptovaluták. Fontos, hogy megtudd, hol lehet kereskedni egy kriptovalutával, és mekkora az adott kriptovaluta piaca.
Sok korai befektető úgy találta magát, hogy nem volt életképes módja a pozícióból való kilépésnek. Ha a kriptovaluták itt maradnak, akkor a leggyakrabban forgalmazott valuták között valószínűleg nagyon jó lehetőségek lesznek, miközben a kockázatot is minimalizálják a felhagyott projektek vagy a likviditás hiánya miatt.