Az öt, talán legjobb kriptovaluta könyv a kriptopénz és blokklánc ismereteiről. A kriptovaluták, például a Bitcoin hívei felszabadító technológiaként dicsőítik őket, hogy megszabadítsanak minket a nagy kormányoktól. A szkeptikusok kitartanak amellett, hogy bár hasznos technológiák születtek belőlük, mint érték-, számla- és csereegységek, marginálisak maradnak.
Öt fontos könyvet választottunk ki, amelyek segítenek megérteni a kriptovaluták utópisztikus gyökereit, a működésük mögött álló technológiát, funkcióikat és felhasználásukat, valamint tágabb helyüket a pénz hosszú történetében.
Íme az 5 legjobb kriptovaluta könyv
#1. The Age of Cryptocurrency – kriptovaluta könyv
Az első a The Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and Blockchain are challenging the Global Economic Order című könyvét Paul Vigna és Michael Casey írta. Ez a könyv izgatottan várja az új technológiát.
Újságírók és nagyon jól meg van írva. Nagyon kellemes olvasmány és bár sok mindent tudtam benne, mégis élveztem, hogy ennek a nagyobb átfogó elbeszélésnek a részeként olvashattam. Nagyon jó bevezető könyv. Ha az őrült Bitcoin-emberek könyveit olvasod, akkor nem kapod meg ezt a nagyobb narratívát. Ez a könyv jól megállja a helyét és ha bevezetést szeretnél, akkor ez egy jó kiindulópont.
Tökéletesen hozzáférhető az intelligens, de általános olvasó számára? Igen. Abszolút. És mi az átfogó témájuk; mi a történet, amit elmesélnek? Azt a történetet mesélik, hogy ez egy valóban új dolog. Ez nem előrelépés abban az értelemben, hogy a hitelkártyákra ragtapaszt tesznek, hogy szállodai foglalásokat lehessen velük lebonyolítani. Ez a dolgok valódi új módja. És szerintem igazuk van. Ez egy valóban új dolog volt. Érinti a globális pénzügyi válság és a kriptopénzek közötti kapcsolatot, ami szerintem érdekes. Kicsit elszállt a lélegzetük a blokkláncról, de ez rendben van. Azt hiszem, most sokkal inkább tiltakozó mozgalomként tekintenék a Bitcoinra, mint akkor, amikor eredetileg 2016-ban olvastam ezt a könyvet.
Mit mondanak a könyvben a kriptopénzek szerepéről konkrétan, a digitális fizetőeszközökhöz képest általában? Sokat beszélnek a pénzügyi rendszerekkel szembeni bizalmatlanságról. Úgy gondolom, hogy ennek az idealizmusnak egy része már eltűnt. Azt mondják, hogy a pénzügyi piacok különösen érettek a blokklánc-innovációra és hogy hosszú távon a leginnovatívabb része talán az okos szerződéses dolgok lesznek, amelyeket a blokklánc tetején futtatunk, nem pedig a mögöttes pénznem.
Szerintem ez valószínűleg igaz. Nagyon szépen elmeséli ezt a történetet. Röviden, azt hiszem, ha nem sokat tudsz a témáról és szeretnél egy kicsit többet megtudni arról, hogy miről is szól ez a Bitcoin dolog, akkor ez egy jó könyv, amivel elkezdheted.
#2. Digital Cash – kriptovaluta könyv
A második kriptovaluta könyv a Digital Cash: The Unknown History of the Anarchists, Utopians and Technologists who Created Cryptocurrency című könyvre, írta Finn Brunton. A kriptopénz történetének melyik részét meséli el ez a könyv? Szerintem azok az emberek, akik megőrülnek a Bitcoinért, szinte vallásos módon viszonyulnak hozzá és egyfajta kinyilatkoztatásként tekintenek rá. De az igazság természetesen az, hogy a Bitcoin az elektronikus pénztechnológiák sokkal hosszabb evolúciós családfájának része.
Amit Brunton nagyon jól csinál, az az, hogy beszél erről a hosszabb történetről és kontextusról – honnan jött a Bitcoin? Mindezekre a korábbi fejlesztésekre épült és egy bizonyos kontextusból jött létre. Beszél a cypherpunk csoportokról és a libertárius ideológiákról, amelyek ezeket a korábbi fejlesztéseket alátámasztották. A Bitcoin nem az égből pottyant le. Hanem valami, ami kialakult. Ezt lenyűgözőnek találom és az olvasók is így fognak gondolkodni, akiket jobban érdekel, hogy mit csinál, mint az, hogy hogyan működik. Nagyon tetszik az írói stílusa. Nagyon szépen megírt könyv és nagyon élveztem az olvasását.
#3. History of Money – kriptovaluta könyv
Térjünk át A History of Money Glyn Davies könyvére, amely nem csak a kriptopénzekkel foglalkozik. A könyv negyedik kiadásánál tartunk, először 1994-ben adták ki. Van valamilyen átfogó témája?
Igen. Az átfogó téma az, hogy a pénz történetében minden innováció a központi irányítás csökkentését szolgálta. Az utolsó nagy evolúció pedig az uralkodó és a kereskedő osztályok közötti kiegyezést jelentette, ami a központi bankrendszerhez, a nemzeti valutákhoz és minden ilyesmihez vezetett. És ez a jövő. A jövőbeli technológiai fejlődés tovább fogja csökkenteni a központi irányítást.
És a digitális pénz valószínűleg továbbfejleszti ezt a tendenciát? Azt hiszem, azt az érvet lehet felhozni, hogy ez már megtörtént. A kérdés az, hogy tovább decentralizálódik-e és erre a válasz szerintem valószínűleg igen. Mindenesetre nem hiszem, hogy el lehet gondolkodni a pénz jövőjéről, ha nem értjük, honnan jött és hogyan működött a múltban. És Davies nagyszerűen biztosítja ezt a perspektívát.
#4. Paid: Tales of Dongles, Checks and Other Money Stuff
Lássuk a Paid: Tales of Dongles, Checks and Other Money Stuff című könyvet, amelyet Bill Maurer és Lana Swartz szerkesztett. Milyen történetet mesél ez a könyv a kriptovalutáról? Néhány évvel ezelőtt, amikor a pénz történetéről próbáltam olvasni és megpróbáltam rájönni, hogy hová tart a pénz, olyan társadalmi antropológusoktól kezdtem el olvasni, mint Jack Weatherford és mások. És kezdtem rájönni, hogy nem lehet igazán megérteni a pénzt, ha csak a technológiát és a pénzügyi szolgáltatásokat nézzük.
A pénz megértéséhez a nagyobb képet kell nézni és úgy éreztem, hogy az antropológia valami nagyon különlegeset ad hozzá. A könyv alcíme: Tales of Dongles, Checks and Other Money Stuff és a csekkekről, hitelkártyákról, donglikról és okostelefonokról szól, nem technikai szempontból, hanem azt a kérdést próbálja feltenni, hogy „mit jelentenek ezek?”. És egy olyan ember számára, mint én, aki nem szakértője a téma ezen oldalának, ez egy nagyon jó bevezetés ahhoz, hogy másképp gondolkodjon a pénzzel kapcsolatos tárgyakról.
A pénz evolúciójáról van néhány mesés könyv, amelyeket ezerszer is tudnék ajánlani, mint például David Graeber: Debt: The First 5,000 Years (Az adósság: Az első 5000 év), James Buchan: Frozen Desire: The Meaning of Money (A pénz jelentése) és Niall Ferguson: The Cash Nexus (A készpénznövekedés). Mindegyik könyvre rámutathatok és mindegyik mesés, de a Paid egy kedves kis könyv, amely a dolgok antropológiai oldalát járja körül.
#5. The Basics of Bitcoins and Blockchains
Az utolsó könyv az Anthony Davies által írt The Basics of Bitcoins and Blockchains (A bitcoin és a blokkláncok alapjai). Milyen fényt vet ez a könyv a kriptopénzekre? Arra gondoltam, hogy valószínűleg be kellene illesztenem valamit, ami a technikai részleteket érinti.
Ez a könyv nagyon világos. Jó kiindulópont egy intelligens, nem műszaki olvasó számára és úgy gondoltam, hogy egy ilyen könyvet is be kellene vennem. Ez már néhány éves. Hasznos szemlélettel íródott arról, hogy a dolgok valójában hogyan alakultak és fejlődtek.